Поврзи се со нас

Гостивар

На хирургија во Гостивар успешно извршена сложена операција на тироидна жлезда

Објавено

на

Во новото хируршко одделение на гостиварската општа болница „Д-р Ферид Мурад“ успешно е извршена сложена операција на тироидната жлезда кај пациентка.

„Имаме чест и задоволство да ги информираме граѓаните дека денеска за прв пат после долги години е извршена операција на тироидната жлезда (речиси тотална тироидектомија). Пациентот имаше зголемена тироидна жлезда (dg.Struma nodosa euthyreotica per magna) придружена со стеноза (стеснување) и дислокација на душникот. По интервенцијата, пациентот е хоспитализиран на Хируршкото одделение и е во стабилна состојба. Интервенцијата беше организирана и изведена од д-р Бесник Мустафаи, директорот на болницата Др. Јакуп Јакупи и д-р Аднан Врајнко. Шефот на хируршкото одделение д-р Фатмир Капроли се заблагодари на директорот на болницата и на целиот медицински персонал кој учествуваше во операцијата, и истакна дека е горд што оваа интервенција била успешна и оваа услуга ќе продолжи да се врши во иднина.“, соопштија од болницата.

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 1 недела

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 2 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец измамен од „бизнисмен“ од Скопје за 2000 евра

Гостиварпред 3 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 6 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена