Поврзи се со нас

Гостивар

На инфективно во Гостивар 4 ковид пациенти, расте бројот на новозаразени!

Објавено

на

По мирниот период во однос на состојбата со коронавирусот на гостиварското подрачје, повторно се бележи зголемување на бројката на новозаразени, меѓу кои има и пациенти што се хоспитализираат.

На инфективното одделение во Гостивар моментално се згрижени четири заболени со ковид.

„Од вкупно 11 пациенти кои се лекуваат на инфективното одделение, четири се со ковид. Може да кажам дека се во релативно добра состојба, имаат полесна клиничка слика, како бронхит и бронхопневмонија. Останатите пациенти се со гастроинтестинални заболувања, значи дијареа и повраќање, нешто што е вообичаено за овој период од годината. Последно време зголемен е бројот на позитивни на коронавирус, од кои повеќето поминуваат со лесна клиничка слика.“, информира раководителот на инфективното одделение, д-р Ратко Наумоски.

За разлика од претходните напливи на ковид, граѓаните сега поретко се обраќаат за лекарска помош, купуваат брзи тестови од аптеките, сами се тестираат и често земаат терапија на своја рака. Она што медицинските лица го гледаат како ризик е што овие пациенти не влегуваат во системот, не се изолираат и го шират вирусот.

„Како лекар сметам дека тоа не е добро, бидејќи не се пријавуваат никаде, се лечат дома или ќе се јават на телефон кај некој свој доктор и бараат терапија. Тие што се тестирале дома и излегле позитивни треба да се обратат кај нас, да ги воведеме во системот, да влезат во изолација, инаку шетаат одат по кафулиња, слаткарници, чајџилници, а тие се извор на зараза. Поминавме многу тешки моменти со коронавирусот, а сега како да е уште потешко заради оваа несовсност, како луѓето да не сакаат да сфатат дека се уште короната ја има.“, вели д-р Наумоски.

Според последните податоци од Институтот за јавно здравје во регионот на Гостивар изминатите седум дена потврдени се 36 нови позитивни на коронавирус.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 49 минути

Приведени три лица поради физичка напад во Врапчиште

Македонијапред 1 час

Поевтинуваат горивата

Македонијапред 3 часа

„Global Firepower“: САД прва воена сила во светот, Русија втора, Северна Македонија на 135 место

Македонијапред 4 часа

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Вестипред 4 часа

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Македонијапред 5 часа

Дваесет и една година од загинувањето на армиските припадници кај Карпалак

Македонијапред 5 часа

Какво време не‘ очекува во новата работна недела?

Вестипред 21 час

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 1 ден

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 1 ден

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 2 дена

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 2 дена

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 2 дена

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Гостиварпред 2 недели

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 6 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 5 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 7 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 6 дена

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Македонијапред 1 недела

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 6 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена