Поврзи се со нас

Вести

На инфективно во Гостивар голем број пациенти со повраќање, пролив, температура

Објавено

на

Голем број граѓани изминатите две недели се лекувале на Инфективното одделение во гостиварската болница со стомачни тегоби со слични симптоми: проливи, повраќање, висока температура и стомачни болки. Лекарска помош дневно барале повеќе од 100 граѓани.

„Последниве две недели кај нас е евидентен зголемен број на пациенти кои имаа слична клиничка слика и симптоми на повраќање, пролив, малаксалост и зголемена температура. Од крвните анализи кај повеќето добиваме резултатите дека станува збор за бактериска инфекција. Денес состојбата е помирна и бројот на пациенти е намален, но сепак имаме зголемен обем на работа“, вели д-р Ратко Наумоски, инфектолог.

Состојбата била пријавена и во гостиварското одделение на Центарот за јавно здравје.

„Ние сме во тек и ги анализраме состојбите со ентероколитите во гостиварскиот регион. Вонредно правиме анализа на примероци од водата за пиење од градскиот водовод, но засега не се покажува микро-билошко загадување. Официјалните резултати од мострите земени во вторникот ги очекуваме утре. Хлорирањето на водата е редовно и претходните анализи, извршени на 17 октомври беа добри“, вели д-р Берун Мустафа, специјалист по хигиена од Центарот за јавно здравје.

Според лекарите поголемиот дел од пациентите по добиената терапија се чувствувале подобро и продолжиле со лекување во домашн услови. Засега немало пациент со компликации.

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена