Поврзи се со нас

Гостивар

На инфективно во Гостивар има 21 пациент со ковид – неколкумина се на кислородна терапија

Објавено

на

  Гостивар, по број на активно заразени со коронавирус периодов е меѓу првите три региони во земјава. Поголемиот дел од позитивните поминуваат со благи симптоми и се во домашна изолација. Сепак, оние кои вирусот ги погодил повеќе, завршуваат на инфективното одделение во гостиварската болница, кое се полни со пациенти. Моментално таму се хоспитализирани 21 пациент со ковид. Според информациите од началникот на одделението, д-р Ратко Наумоски еден од пациентите е во потешка состојба со ниска сатурација-ниво на кислород во крвта и најверојатно ќе биде префрлен во Скопје во текот на денот. Три од хоспитализираните лица добиваат кислородна терапија, а останатите имаат средно-тешка или полесна клиничка слика.

  „Различни се симптомите кај пациентите, имаат треска, покачена температура, тешкотии во дишењето, кај некои се јавува и дијареа, а може да се забележи дека сите имаат општа малаксаност. Во однос на возраста, таа е различна. Имаме и помлади пациенти со 40-тина години, но повеќето се повозрасни.“ вели д-р Наумоски.

  Утрово од одделението, како оздравена била испишана пациентка со два негативни теста на ковид, а еден пациент бил префрлен на лекување во ковид центарот во Козле.

  Состојбата со ширењето на коронавирусот на гостиварското подрачје веќе месец дена се оценува како сериозна. Скоро секојдневно има двоцифрени бројки на новозаразени, а голем дел од граѓаните и понатаму не ги почитуваат мерките на заштита.

  „Сакам да апелирам граѓаните да бидат посовесни и да ги почитуваат мерките на заштита. Во градот многу луѓе не носат маски, ни одржуваат дистанца. По кафулињата е преполно, а не се внимава на мерките. И тоа е најголемата причина за порастот на заболени. Гостивар на почетокот беше меѓу градовите каде немаше случаи, а сега секој ден по 17,18 и 20 нови случаи. Алармантна е ситуацијата“, нагласи инфектологот Наумоски.

  Според последните податоци од Институтот за јавно здравје, Гостивар моментално има 285 активно болни со корона.

  Сподели ја веста:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 2 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 4 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 6 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 8 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 9 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 9 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 10 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 12 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 13 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 14 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 15 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 1 ден

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена