Поврзи се со нас

Гостивар

На инфективно во Гостивар нема пациенти со ковид повеќе од една недела

Објавено

на

Мирна состојба со коронавирусот на гостиварското подрачје. Повеќе од една недела нема хоспитализирани пациенти со ковид на инфективното одделение во болницата во Гостивар. Повремено се јавуваат позитивни лица за  амбулантски прегледи, но сите периодов со лесни симптоми, велат лекарите.

„Состојбата е мирна. На инфективното одделение нема хоспитализирани пациенти со ковид, седум до десет дена наназад. Сега за сега, одделението е празно. Амбулантски прегледуваме и пациенти со други болести коишто ни ги испраќаат од Брза помош или матичните лекари. Вчера за амбулантски преглед  се јавил еден позитивен пациент и како што ми пренесе колешката која беше на смена, е со лесна клиничка слика“, информираше раководителот на инфективно, д-р Ратко Наумоски, кој е на 24 часовно дежурство на одделението.

Со оглед дека пандемијата се уште трае, иако моментално нема пациенти, инфективно во Гостивар продолжува да функционира како ковид центар.

Бројката на активно заразени со коронавирус на подрајчето на Гостивар изнесува 20.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 6 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Në Repartin Infektiv në Gostivar nuk ka pacientë me kovid më shumë se një javë

Објавено

на

Situatë e qetë me korona virusin në rajonin e Gostivarit. Prej më shumë se një javë në repartin infektiv në spitalin e Gostivarit nuk ka pacient të shtruar me kovid. Herë pas here ka persona pozitivë për ekzaminime në ambulancë, por të gjithë gjatë kësaj periudhe me simptoma të lehta, thonë mjekët.

“Situata është e qetë. Nuk ka asnjë pacient të shtruar me Kovid në Repartin Infektiv, shtatë deri në dhjetë ditë më parë. Tani për tani, reparti është bosh. Ekzaminojmë edhe pacientët me sëmundje të tjera në amb6lancë, të cilat na dërgohen nga ndihma e shpejtë ose mjekët amë. Dje një pacient pozitiv është paraqitur për ekzaminim në ambulancë dhe siç më ka thënë kolegu im i cili ka qenë në turn, ka një pasqyrë të lehtë klinike”, njoftoi shefi i Repartit Infektiv, Dr. Ratko Naumoski, i cili është 24 orë roje në repart.

Duke marrë parasysh se pandemia ende zgjat, edhe pse momentalisht nuk ka pacientë, reparti infektiv në Gostivar vazhdon të funksionojë si kovid qendër.

Numri i të infektuarve aktiv me korona virus në rajonin e Gostivarit është 20.

Популарно изминативе 100 дена