Поврзи се со нас

Гостивар

На инфективно во Гостивар нема пациенти со ковид повеќе од една недела

Објавено

на

Мирна состојба со коронавирусот на гостиварското подрачје. Повеќе од една недела нема хоспитализирани пациенти со ковид на инфективното одделение во болницата во Гостивар. Повремено се јавуваат позитивни лица за  амбулантски прегледи, но сите периодов со лесни симптоми, велат лекарите.

„Состојбата е мирна. На инфективното одделение нема хоспитализирани пациенти со ковид, седум до десет дена наназад. Сега за сега, одделението е празно. Амбулантски прегледуваме и пациенти со други болести коишто ни ги испраќаат од Брза помош или матичните лекари. Вчера за амбулантски преглед  се јавил еден позитивен пациент и како што ми пренесе колешката која беше на смена, е со лесна клиничка слика“, информираше раководителот на инфективно, д-р Ратко Наумоски, кој е на 24 часовно дежурство на одделението.

Со оглед дека пандемијата се уште трае, иако моментално нема пациенти, инфективно во Гостивар продолжува да функционира како ковид центар.

Бројката на активно заразени со коронавирус на подрајчето на Гостивар изнесува 20.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Што, како, каде?!пред 43 минути

Голема летна распродажба во Спорт М во Гостивар!

Гостиварпред 2 часа

До недела променливо време, со дожд и пад на температурите

Македонијапред 2 часа

Aвгустовски испитен рок од државната матура

Македонијапред 16 часа

ССМ: Минималните животни трошоци во јули 47.042.000 денари

Гостиварпред 19 часа

Во изминативе 24 часа во Гостивар регистрирани 30 нови случаи на КОВИД-19, во земјава 679

Гостиварпред 22 часа

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 23 часа

Претрес во гостиварско, пронајдена марихуана

Гостиварпред 24 часа

Градежни активности на патниот правец Маврови Анови, село Галичник

Вестипред 1 ден

ЕУ размислува за воведување санкции против Турција поради нејзиното зближување со Русија

Здравје и убавинапред 1 ден

Дали кафеавиот шеќер е поздрав од белиот кристален шеќер?

Гостиварпред 2 дена

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 дена

Приведени три лица поради физичка напад во Врапчиште

Македонијапред 2 дена

Поевтинуваат горивата

Гостиварпред 2 недели

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 5 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Што, како, каде?!пред 5 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 1 недела

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 1 недела

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 1 недела

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Културапред 2 недели

Во Гостивар заокружен проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 1 недела

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Në Repartin Infektiv në Gostivar nuk ka pacientë me kovid më shumë se një javë

Објавено

на

Situatë e qetë me korona virusin në rajonin e Gostivarit. Prej më shumë se një javë në repartin infektiv në spitalin e Gostivarit nuk ka pacient të shtruar me kovid. Herë pas here ka persona pozitivë për ekzaminime në ambulancë, por të gjithë gjatë kësaj periudhe me simptoma të lehta, thonë mjekët.

“Situata është e qetë. Nuk ka asnjë pacient të shtruar me Kovid në Repartin Infektiv, shtatë deri në dhjetë ditë më parë. Tani për tani, reparti është bosh. Ekzaminojmë edhe pacientët me sëmundje të tjera në amb6lancë, të cilat na dërgohen nga ndihma e shpejtë ose mjekët amë. Dje një pacient pozitiv është paraqitur për ekzaminim në ambulancë dhe siç më ka thënë kolegu im i cili ka qenë në turn, ka një pasqyrë të lehtë klinike”, njoftoi shefi i Repartit Infektiv, Dr. Ratko Naumoski, i cili është 24 orë roje në repart.

Duke marrë parasysh se pandemia ende zgjat, edhe pse momentalisht nuk ka pacientë, reparti infektiv në Gostivar vazhdon të funksionojë si kovid qendër.

Numri i të infektuarve aktiv me korona virus në rajonin e Gostivarit është 20.

Популарно изминативе 100 дена