Поврзи се со нас

Гостивар

На инфективно во Гостивар само 1 пациент со ковид, 6 се лекуваат од други заболувања

Објавено

на

После долго време, инфективното одделение во Гостивар почна да третира и пациенти со други заразни болести, освен ковид. Значителниот мирен период на пандемијата создаде услови за хоспитализирање лица со останати инфективни заболувања, иако одделението официјално не е укинато како ковид центар. За состојбата на инфективно претпладнево  не‘ информираше раководителот д-р Ратко Наумоски.

„На инфективното одделение моментално хоспитализирани се 7 пациенти, од кои само една пациентка е позитивна на ковид, останатите се со други инфективни заболувања: бронхопневмонии, гастроентеритис и сл. Позитивната пациентка е со полесна клиничка слика. Амбулантски инцидентно се‘ уште доаѓаат ковид позитивни и тоа главно од помладата возраст, меѓу 35 и 45 години, сите со полесна клиничка слика, без потреба од болничко лекување. Се‘ уште не ни стигнал допис од Министерството дека се укинуваме како ковид одделение, поради што малку сме во недоумица, но се организираме да не се мешаат позитивни и пациенти со други дијагнози, за да не се пренесуваат заболувања. Имаме две простории за амбулантски третман и ги одделуваме. Исто така, секако и хоспитализираните се во посебни соби. Ние и пред пандемијата, не сме мешале пациенти со различен тип на заразно заболување, за да не си шират инфекции“, рече д-р Наумоски.

На граѓаните кои на инфективно доаѓаат со симптоми на ковид најчесто им се прават брзи тестови, а кога има потреба и ПЦР.

Според последните податоци од Институтот за јавно здравје, заклучно со вчера, регионот на Гостивар има 9 активни случаи на ковид.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена