fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

На инфективно во Гостивар се лекуваат 10 пациенти со ковид, 4 добиваат кислородна поддршка

Објавено

на

  Состојбата со коронавирус на подрачјето на Гостивар изминатиот период е значително подобрена, што се потврдува со намален број на хоспитализирани пациенти и новозаразени. Моментално пациенти со ковид се примаат само на инфективното одделение, кое ги задоволува потребите. Таму денес се хоспитализирани 10 пациентии има 14 слободни легла.

  „На инфективното одделение денес имаме 10 пациенти, од нив 4 се ставени на кислородна поддршка. Три се во потешка здравствена состојба. Намален е бројот и на амбулантските прегледи, кои главно се контролни на лица кои ја прележале болеста. Може да кажеме дека состојбата е подобрена. Сега е поставен централен кислород и во модуларната болница, но нема потреба да работи, затоа што нема толку голем број на пациенти. Се надеваме дека во наредниот период ќе се задржи стабилното ниво“, информираше д-р Ратко Наумоски, раководител на инфективното одделение во Гостивар.

  Поминаа двата верски празника Велигден и Рамазан Бајрам, за време на кои немаше полициски час. Угостителските објекти добија дозвола да бидат отворени до подоцна, градинките да примаат повеќе деца, теретаните да почнат да работат. Лекарите нагласуваат дека и покрај намалените рестрикции и фактот дека бранот спласна, граѓаните мора да ги почитуваат постоечките мерки за заштита, носење на маска, одржување дистанца и хигиена.

  Според последните официјални статистики во општините Гостивар, Врапчиште и Маврово Ростуше има 136 активно заразени со коронавирус.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!