Поврзи се со нас

Гостивар

На Кејот во Гостивар се поставуваат дрвени куќички за продавање храна, грицки, пијалоци…

Објавено

на

Кејот на Вардар во Гостивар е омиленото место за прошетки и релаксација на граѓаните, особено во летниот период, кога фреквенцијата на движење во овој дел од градот е многу голема. Вообичаено налето долж шеталиштето на разни штандови или импровизирани тезги поединци продаваат крофни, торнадо чипс, пуканки, пијалоци и слично, кои го привлекуваат вниманието на минувачите, посебно на децата. Со цел да не се нарушува естетиката на просторот и трговците да имаат подобри услови за продажба, Општина Гостивар реши на шеталиштето да постави унифицирани дрвени куќички за таа намена. Изминатиот период се работи на подготовка на теренот за нивна монтажа, а според најавите објектите ќе бидат функционални од 1 јули до 1 декември.

„Предвидено е да бидат поставени вкупно 20 куќички од дрво, и што е најважно, тие ќе бидат еколошки и унифицирани. Сите ќе имаат привремен приклучок за електрична енергија и вода. До нас беа поднесени над 50 барања за користење на куќичките, значи имаше интерес, а избрани беа првите дваесет кои аплицирале. За користење на објектите тие ќе плаќаат месечен надоместок, согласно законот“, информираше Семир Зулбеари од општинскиот сектор за урбанизам, додавајќи дека објектите се лоцираат на места кадешто нема да го попречуваат движењето на луѓето по шеталиштето.

Куќичките се поставуваат од двете страни на потегот од големиот мост до спортско рекреативниот центар на шеталиштето. Доколку и следната година има толку голем интерес за изнајмување на вакви објекти, општината ќе разгледа можности да монтира дополнителен број во остантиот дел на Кејот.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 10 часа

Внимавајте кога подгревате одредена храна, можни се опасности

Македонијапред 11 часа

Итна набавка на лекот „фезго“, јавно побара пациентка со канцер

Гостиварпред 12 часа

Гостиварецот Златко Панзов добитник на наградата „Драги“ за најдобар книжевен превод

Гостиварпред 13 часа

Хуманитарното здружение „Др. Трајче Нешковски“ Гостивар ќе ги субвенционира еднодневните екскурзии на ученици во социјален ризик

Гостиварпред 14 часа

41 годишник нападнат од куче скитник на улица во Гостивар

Македонијапред 15 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Вестипред 16 часа

Англија забрани пластичен прибор за јадење и чинии за еднократна употреба

Гостиварпред 17 часа

Трагична несреќа на патарина во Гостивар, загина 18 годишно момче

Гостиварпред 18 часа

Детска недела во градинките во Гостивар со работилници, музика, игри, посети

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена