fbpx
Поврзи се со нас

Вести

На кои места во Гостивар партиите смеат да истакнат плакати за изборите?

Објавено

на

13740golemaВо понеделник официјално стартува кампањата за Предвремените парламентарни избори 2016. Во пресрет на предизборието Општина Гостивар ги одреди правилата за истакнување на плакати и друг изборен материјал на јавните површини и места.

Според решението гостиварскиот плоштад е забранета зона за изборно рекламирање. Ова значи дека политичките партии не смеат да поставуваат плакати во делот од спојот на улиците „Борче Јовановски“ со „Иво Лола Рибар“, „Тоде Богданоски“ со „Младен Грујоски“, спојот на оваа улица со „Илинденска“ и спојот на улицата ЈНА со булеварот „Браќа Ѓиноски“.

Поставувањето изборни плакати е забрането и на објектите во кои се сместени јавните институции како и на трафостаниците. Другите локации низ Гостивар  политичките партии може да ги користат за својот материјал во кампањата.
Изборни плакати без надомест можат да се постават на столбовите од јавното осветлување под определени услови.

Законот забранува и предвидува казни за уништување или лепење плаката врз плаката е забрането и казниво дело.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!