fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

На Питијада 2018 во Ростуше се гостеа голем број посетители, па и Амбасадори

Објавено

на

Изборот на најдобра Мавровско-Реканска пита и оваа година собра голем број посетители, кои уживаа во природните убавини на регионот и во вкусните домашни специјалитети.

Пити по традиционални рецепти подготвија седумдесетина домаќинки од сите населени места на општина Маврово Ростуше, од кои 30 влегоа во потесниот круг за избор на најдобра пита. Првото место, според оценката на жирито и припадна на Ќамка Ајдини од село Велебрдо за „Пита со свекло“, која за својот труд и умешност доби пригодна награда.

„Ќе продолжиме да организираме вакви манифестации со цел да се промовираат вредностите и природата на нашиот крај“, рече на отворањето на настанот, градоначалникот Медат Куртовски.

Покрај бројните гости и туристи на Питијадата присуствуваа и Амбасадорките на Јапонија во Македонија, Кеико Ханеда и на Швајцарија Сибил Сутер Тејада.  Настанот беше збогатен и со културно-уметнички изведби со зурли и тапани на “Мајовци“ од Дебар.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!