fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

На планина во група не поголема од 4, планинарење на растојание, да не се дели вода и храна

Објавено

на

Федерацијата на планинарски спортови излезе со соопштение и препораки за новите мерки при планинарските тури. „Имајќи го во предвид соопштението на Владата на РСМ од 09.11.2020 година, за спречување и заштита од ширењето на коронавирусот КОВИД-19, Комисијата за планинарски водичи (КПВ) при ФПСМ, препорачува почитување на забраната за собирање во групи (групирање) на повеќе од четири лица на јавен простор, односно паркови, јавни површини или каде било на отворен простор во текот на целиот ден, цела седмица.“, соопштија од ФПСМ.

Федерацијата препорачува:
• Планинарските акции во наредниот период да бидат изведени во групи не поголеми од четворица со почитување на меѓусебното растојание од 1,5 до 2 м.
• Ако групите бидат поголеми од четворица, наредните групи од по четворица да тргнат 5 минути после првата група.
• Да се направи прецизен распоред на движење и одмор на групите од по четворица, ако има повеќемина пријавени.
• Ако пред почеток на планинарските активности учесниците имаат температура, кашлица, отежнато дишење, задолжително да останат дома.
• Да се почитуваат општите мерки за повисоко ниво на лична и општа хигиена (зачестено миење на раце или употреба на дезинфекциско средство за раце на база на алкохол);
• Да се користат маски за лице кога нема интензивна физичка активност.
• Да се користи само своја опрема, храна и вода.
• За транспорт до / од местото на планинарската активности да се почитуваат протоколите од државните институции.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!