Поврзи се со нас

Гостивар

На подрачјето на Гостивар 55 лица се во домашна изолација, во Маврово 220 во државен карантин

Во периодот од 7 часот на 7 април до 7 часот на 8 април, на подрачјето на СВР Тетово ниту едно лице не ја прекршило одлуката за ограничено движење и нема лишени од слобода и задржани лица, соопшти полицијата.

Во овој период вкупниот број на лица, спроведени во државен карантин на тетовско-гостиварското подрачје, изнесува 428 (Тетово-208 и Гостивар-220), а бројот на лица со потпишани изјави за самоизолација e 20 (Тетово-12 и Гостивар-8).

СВР соопшти дека реaлизирани се и контроли на 207 лица (Тетово-160 и Гостивар-47)  со решенија за изолација, издадени од Државниот здравствен и санитарен инспекторат. При контролите на лицата со решенија и со потпишани изјави за самоизолација не се регистрирани непридржувања и не се поднесени кривични пријави по таа основа.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!