fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

На полноќ почнува предизборен молк!

Објавено

на

Вечерва на полноќ завршува кампањата за вториот круг на Претседателските избори 2019, што ќе се одржи во недела на 5 мај. Настапува предизборен молк, кој ќе трае се до 19 часот на денот на гласањето. За време на молк, забрането е водење кампања, медиумите не смеат да објавуваат информации за партиски активности, изјави, средби на учесници во изборите, а не е дозволено ниту објавување на политички маркетинг.

Во вториот круг на изборите ќе се соочат: Гордана Силјановска Давкова, кандидат поддржан од ВМРО ДПМНЕ , која во првиот круг доби 318.341 глас или 42,25% и Стево Пендаровски, кандидат поддржан од СДСМ, за кого гласаа 322.581 гласач или 42,81%.

Право на глас на Претседателските избори 2019 имаат 1.808.131 избирач. За да бидат успешни изборите, на гласање треба да излезат 40% од запишаните избирачи, односно 723.253 гласачи. Ако се исполни тој услов, за претседател ќе биде избран кандидатот кој ќе добие мнозинство од гласовите.

Гласањето во недела на 5 април, почнува во седум часот наутро и ќе трае до 19 часот. На ден пред изборите, во сабота, ќе гласаат болни и изнемоштени, затвореници и лица во притвор.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!