Поврзи се со нас

Гостивар

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Објавено

на

Се нарекува „најстариот занает на светот“, а во денешно време се‘ повеќе ја има како обид да се заработат пари за живеачка, луксузи, но неретко и за дрога. Проституцијата станува се‘ поприсутна на гостиварските простори, по ноќните барови и клубови или по приватни станови. Девојки, жени, но и малолетни лица и мажи си ги продаваат телата за пари. Податоците од невладиниот сектор што се занимава со оваа проблематика посочуваат актуелна бројка од околу 330 сексуални работнички/ци во Гостивар, со оценка дека тешко е да се даде прецизна статистика и дека реалната бројка е поголема.

„Нашата организација спроведува Програма за заштита на сексуални работници од 2008 година и со неа се опфатени личности кои даваат сексуални услуги и сакаат да се испитаат за сексуално преносливи инфекции, да се советуваат за заштита и сл. Лани преку таа програма кај нас се пријавија околу 330 сексуални работници, меѓу кои има и три машки. Инаку, лани имаме 11 нови сексуални работнички, односно такви кои за прв пат се обратиле кај нас. Вкупно од почетокот на спроведување на програмата евидентирани ни се околу 1.300-1.400 лица, меѓу кои има и малолетни, под 18 години, но има и доста од други градови и други држави и затоа е тешко да се направат прецизни податоци. Во Тетово неколку години не работи таа програма, па преземаме и од таму, колку што можеме финансиски да издржиме. Реално бројката на лица кои даваат сексуални услуги во Полог е сигурно поголема“, појаснува вели Зоран Попоски, претседател на ХЕЛП Гостивар.

Сексуалните работнички спаѓаат во високо ризична категорија за сексуално преносливи болести, поради што преку организацијата добиваат прегледи и анализи.

„Еднаш до два пати месечно доаѓа комбе за бесплатни гинеколошки прегледи, им се нуди терапија, кондоми и лубриканти за сигурен сексуален однос. Исто така, може да направат испитување и за ХИВ СИДА. Доста од нив се зависници од дрога, па добиваат услуги и од Програмата за заштита на корисници на дрога како размена на игли и шприцеви, медицинска помош и сл“, вели Попоски.

Полицијата во полошкиот регион често прави акции по локалите, при што се откриваат девојки и жени наводно ангажирани како танчерки и пејачки, од кои дел се странски државјанки кои непријавено престојуваат и работат на подрачјето.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена