Поврзи се со нас

Гостивар

На првиот училишен ден Шабани во посета на ОУ „Исмаил Ќемали“ во Гостивар

Објавено

на

Заменик министерот за образование Арафат Шабани на првиот училишен ден беше во посета на гостиварското основно училиште „Исмаил Ќемали“. Од таму им посака среќа на учениците во новата учебна година и порача дека за безбедно и успешно спроведување на образованиот процес неопходно е да се почитуваат протоколите пропишани за работа на училиштата во пандемиски услови.

„Честитки до сите наставници, родители, ученици за почетокот на новата учебна година, а и до сите нас што после година и пол децата се враќаат во училишните клупи со настава со физичко присуство. Апелирам до сите да се придржуваат до протоколите за да имаме успешно реализирање на наставниот процес. Знаеме и осетивме како е децата да бидат онлајн, тоа беше една вонредна состојба во којашто немавме друга алтернатива. Сега училиштата се отворени и очекуваме така да продолжат да работат“, изјави Шабани.

Во однос на спроведувањето на протоколите директорката Шпреса Усеини рече дека веќе се навикнати на ваков начин на работа, со оглед дека и лани дел од учениците следеа настава со физичко присуство. „Не ни е проблем да се држиме до протоколите, тие не се ништо ново за нас, така работевме и минатата година и немавме никакви пречки. Годинава секако бројот на деца што ќе доаѓаат на училиште ќе биде поголем, но подготвени сме да ја организираме работата како што е пропишано“, рече Усеини.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 33 минути

Работната недела почнува со стабилно време, ќе заврши со дожд и снег

Гостиварпред 12 часа

„Ме удри со возило, ми ја прегази ногата и ме нападна“, пријавил гостиварец во полиција

Гостиварпред 16 часа

Гостивар: Користете зимска опрема, полицијата ги советуваше возачите

Спортпред 18 часа

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Занимливостипред 21 час

Со 103 отчукувања во минута, слушањето на новата песна на Тејлор Свифт може да помогне за спасување живот

Македонијапред 22 часа

Партиски реакции по најавата Џафери да биде премиер на техничката Влада

Рецептипред 23 часа

Брз и многу едноставен десерт – парчиња јаболка завиткани во лиснато тесто

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 2 дена

Возило удрило во жена кај Врапчиште, две лица се обиделе да го прикријат автомобилот

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 3 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Гостиварпред 6 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена