Поврзи се со нас

Вести Гостивар

На Русино се интервенира и денес

Објавено

на

  По големиот пожар на депонијата Русино на некои места се` уште се појавува чад, поради што екипите остануваат да интервенираат на терен и понатаму. Од подрачното одделение на Дирекцијата за заштита и спасување во Гостивар, оценуваат дека состојбата е стабилна, но работите мора да продолжат за да се острани секој ризик од повторно избувнување на оган.

  „Утрово бевме на увид и може да кажеме дека состојбата е прилично мирна. Сепак, екипите остануваат активни до целосно стишување. Пожарот навистина бараше ангажирање на поголема механизација. Фирмата со која имаме договор и ја ангажиравме, денес на депонијата работи со пет градежни машини и шест камиони, а обезбедивме и една цистерна. На депонијата постојано има и Портивпожарно возило.“, рече раководителката на подрачното одделение на Дирекцијата за заштита и спасување во Гостивар, Лирија Селмани.

  Депонијата се запали во саботата наутро, а пожарот доживеа кулминација вечерта кога гостиварци  се загушија во чад. Во гаснење се вклучија екипи на Комуналец, Противпожарните единици на Гостивар  и Тетово и Дирекцијата за заштита и спасување.

  За уредување на Русино според еколошките стандарди, Полошкиот плански регион спроведува проект кој се имплементира со поддршка на Швајцарската агенција за развој. Во него за следната година се предвидува формирање на заедничко комунално претпријатие кое ќе менаџира со оваа депонија.

  Во изработка е и техничка документација за рехабилитација на депонијата, се до нејзино стандардизирање.

  „До сега како превентивна мерки е направена ограда околу депонијата за да се спречи диво фрлање на отпад од страна на трети лица, а брзо време ќе биде поставена кабина и вага за мерење на отпадот кој се носи од секоја општина поединечно за да имаме увид во количината на отпадот кој се фрла од секоја општина.“, информираат од Полошкиот плански регион.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 6 часа

  Официјално: Второто полугодие ќе почне од 1 февруари

  Македонијапред 7 часа

  Да се одложи почетокот на второ полугодие-предлог на Кризниот штаб

  Македонијапред 10 часа

  Состанок на Главниот кризен штаб за почетокот на второто полугодие

  Гостиварпред 12 часа

  Гостивар со 6 нови + на корона и пријавен смртен случај

  Македонијапред 13 часа

  Ковачевски со новата Влада на прием кај Пендаровски

  Гостиварпред 14 часа

  Акција во Гостивар и Тетово: До 400 евра казни за пијани возачи

  Гостиварпред 15 часа

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Македонијапред 16 часа

  Ново поскапување на горивата

  Македонијапред 18 часа

  Четврта сезона на проектот „Ги запознаваме ретките болести“

  Гостиварпред 18 часа

  Во Бигорски почнува Богојавленското празнување, крстот на Водици ќе се положи во Радика

  Македонијапред 20 часа

  Избрана новата Влада

  Гостиварпред 20 часа

  Временска прогноза за новата работна недела

  Македонијапред 1 ден

  Во изминатото деноноќие регистрирани 1.348 нови случаи на коронавирус

  Македонијапред 1 недела

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 6 дена

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 1 недела

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Кафе бар BABY BLUE во Гостивар блеснува во нов сјај – отворање утре!

  Вестипред 5 дена

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Гостиварпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Гостивар, Бадник 2022 година

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 7 дена

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 2 недели

  Физичка пресметка на ски-терените на Бистра, две лица потешко повредени

  Гостиварпред 2 недели

  „Метафора на слободата“ на Реџепи – инспирација Кејот во Гостивар да стане уметничко катче

  Гостиварпред 1 недела

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 3 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 7 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 12 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена