Поврзи се со нас

Гостивар

На состанок донесени итни мерки за проблемот со кучињата скитници во Гостивар

Кучињата скитници на гостиварското подрачје се децениски загрижувачки проблем за граѓаните. За третман на бездомните животни, веќе функционира едно прифатилиште, а според најавите од локалните власти од следната недела ќе биде отворено и второто.

Во просториите на Општина Гостивар, денес бил одржан состанок на претставници од Полициската станица, здружението ИГИ и општинската администрација, на кој била разгледана моменталната состојба со кучињата скитници и биле донесени одлуки за итни и ригорозни мерки за минимизација на овој проблем.

„Во понеделник ќе се стави во функција и вториот стационар за кучиња скитници, благодарение на проектот „Дај ми засолниште за спас“, финансиран од регионалната програма на Западен Балкан, РеЛоАд. Со отворање на овој шелтер центар, ќе се зголеми капацитетот на згрижување на кучиња скитници и со тоа зајакнувајќи ги превентивните мерки, овој повеќегодишен проблем ќе биде ставен под контрола и ќе се намали до максимум. Од полицијата се обврзаа дека ќе го исполнат барањето на Општина Гостивар за спроведување на строги контроли на сомнителни возила кои можат да носат кучиња скитници од други општини и да покренат прекршочна постапка против сторителите.“, соопшти општината.

И вториот стационар, како и првиот е лоциран во објект на поранешната касарна во атарот на Бањица.

Заеднички апел на полицијата, Општината и здружението ИГИ е и граѓаните да дадат свој придонес во овој поглед и да ги пријавуваат ваквите случаи во полицијата, ЈП Комуналец и во Здружението ИГИ, потенцирајќи дека единственото овластено специјално возило превезување. на кучиња на територијата на општина Гостивар, има регистарски ознаки ГВ – 7743 – АД.

Надлежните ги повикуваа граѓаните да вдомуваат кучиња згрижени во стационарот за да им озбебедат вистински дом и да направат добро дело.

Сподели:
1 Коментар

1 Коментар

  1. adnan

    21/11/2019 во 07:13

    ju LUTENA REGULLONJA KANALIZIMIN NE F.DEBRESH, LENI QENT

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!