Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!  • Дата: 23/04/2019 | 14:30

На Велики Четврток, ГАКУД „Браќа Ѓиновски“ ќе одржи велигденски концерт

Градското аматерско културно уметничко друштво „Браќа Ѓиноски“ од Гостивар, во четврток ќе го одржи велигденскиот концерт со кој традицонално, 26 години по ред, го прославува големиот христијански празник Велигден.

Програмата ќе биде исполнета со народни ора и песни. Фолклорните групи ќе ги изведат сплетовите Водарки, Тресеница, Егејски сплет и други, а пред публиката ќе настапат и пејачите Перо Пандилоски и Славко Зафировски, со свои авторски и со македонски народни песни.

Концертот е закажан со почеток во 17.30 часот, на сцената на Центарот за култура АСНОМ во Гостивар.

Напишете коментар