Поврзи се со нас

Гостивар

На влез во болницата во Гостивар задолжително мерење на температура и епидемиолошка анкета

Општата болница „Д-р Ферид Мурад“ во Гостивар воведува нови мерки за превенција од ширење на коронавирус. Од денес, на главниот влез на болницата се врши задолжително мерење на телесната температура и епидемиолошка анкета на сите што влегуваат внатре. Ова се однесува и на вработените во болницата и на пациентите. За спроведување е задолжен тим од медицинскиот персонал и лицата ангажирани за обезбедување на објектот.

„Оние кај кои ќе биде констатирана покачена температура или било какви симптоми и сомнежи на вирусот ќе бидат препратени во инфективното одделение.“, објасни директорот на болницата Јакуп Јакупи.

Болничката управа уште еднаш апелира до граѓаните да ги почитуваат препораките и мерките против корона, за што побрзо да се преброди кризата.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Font Resize
error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!