Поврзи се со нас

Гостивар

Началникот на ОВР Гостивар Весели со апел за почитување на мерките, трпение и одговорност

Објавено

на

Началникот на Одделението за внатрешни работи Гостивар, Басри Весели преку статус на фејсбук упати апел до граѓаните врзан со влошената ковид состојба на подрачјето, новите рестрикции, како и појавата на пожари.

„Почитувани граѓани на општина Гостивар, Врапчиште и Маврово-Ростуше. Со оглед на ситуацијата низ која поминуваме со големиот број на заразени со Ковид 19, хоспитализирани со Ковид 19, лица кои треба да ја спроведат домашната изолација како и зголемувањето на бројот на луѓе кои одат да се вакцинираат, ОВР Гостивар апелира до граѓаните да ја зголемат граѓанската свест за почитување на мерките против Ковид-19, да покажат трпеливост и солидарност за надминување на оваа ситуација. Исто така, се соочуваме со кризна состојба со пожари и навремена интервенција, заедно со нашите пожарникари. Не‘ очекува заострување на мерките против Ковид -19 од понеделник, односно од: 16.08.2021 година со новите протоколи предвидени од Владата, затоа уште еднаш апелираме да покажете трпеливост, високо ниво на граѓанство, како и солидарност еден со друг! Полицијата секогаш ќе биде со вас!“, напиша Весели.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 7 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 9 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 10 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 10 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 12 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 13 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 16 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 17 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 18 часа

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 1 ден

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 1 ден

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 1 ден

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 2 дена

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 1 недела

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 12 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Shefi i DPB Gostivar Veseli me apel për respektimin e masave, durim dhe përgjegjësi

Објавено

на

Shefi i Departamentit për punë të brendshme Gostivar, Basri Veseli nëpërmjet një statusi drejtoi apel deri te qytetarët lidhur me situatën e përkeqësuar me kovidin në rajon, restriksionet e reja, si dhe paraqitja e zjarreve.

“Të nderuar qytetarë të komunës së Gostivarit,Vrapçishtit si dhe Mavrovës-Rostushës.Duke u bazuar nga situata që po kalon Gostivari me rrethinë edhe atë me numrin e lartë të infektuarve me Kovid 19 , të atyre të shtrirë në spital me Kovid 19, të personave që duhet zbatuar izolimin shtëpiak, gjithashtu edhe rritja e numrit të personave të cilët shkojnë për tu vaksinuar, DPB Gostivar apelon tek qytetarët per rritje të vetëdijes qytetare per respektim te masava anti Kovid 19, por njëherit durimit si dhe solidarizimit për tejkalim të kësaj situate. Gjithashtu, po ballafaqohemi edhe me situatë krize me zjarret, ku tregojmë nivel të lartë qytetarë në denocimin e tyre si dhe intervenimin e tyre në kohë bashkë me zjarrfikësit. Shtimi i masave anti Kovid 19 nga dita e hënë, respektivisht nga : 16.08.2021 me protokollet e reja të parapara nga qeveria, do të na bëjnë edhe më të padurueshëm, andaj edhe një herë Ju apelojmë që të tregojmë durim, nivel te lartë qytetarë si dhe solidarizim me njëri-tjetrin! Policia gjithmon do të jetë me Ju!”, shkroi Veseli.

Популарно изминативе 100 дена