Поврзи се со нас

Гостивар

Над 120 девојки илегалки од странство фатени низ локали во Гостивар и Тетово лани

Објавено

на

Секторот за внатрешни работи Тетово и минатата година продолжи со редовни и акциски контролни активности за откривање и законско санкционирање на лица, странски државјани, кои непријавено престојуваат и работат, пред се во угостителски објекти на подрачјето или го злоупотребуваат туристичкиот престој.

Полицијата соопшти дека во овие активности вкупно биле откриени вкупно 124, претежно женски лица, од кои 99 на тетовското и 25 на гостиварското подрачје. Од нив 41 биле од Србија, 38 од Албанија, 13 од Косово, 9 од Украина, 7 од Бугарија, исто толку од Босна и Херцеговина и Русија и по 1 од Молдавија и Шведска.

„Најмногу од откриените странски државјанки лани биле ангажирани како пејачки, танчерки или придружнички и го злоупотребиле туристичкиот престој, а некои од нив и непријавено престојувале на подрачјето. На сите изготвени им се соодветни поднесоци и тие се соочиле со законски предвидените санкциии, со парични глоби и со депортирање во нивните матични држави.“, наведува СВР.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 час

Го соблекле, му го пребарувале возилото и заминале…несекојдневен случај во гостиварско

Гостиварпред 2 часа

Gostivarpress.mk домаќин на ученици-млади новинари од ООУ „М.К.Ататурк“

Гостиварпред 4 часа

Гостиварец задржан во полиција по пријава за напад врз сопругата

Македонијапред 4 часа

Уставен го укина делот „националност“ во Законот за матична евиденција

Вестипред 5 часа

Шојгу: Во „специјалната воена операција“ загинаа над 444.000 украински војници

Гостиварпред 7 часа

Демнат крадци! СВР Тетово советува: Заклучувајте ги автомобилите и не оставајте вредни предмети на седиштата

Македонијапред 7 часа

Од понеделник исплата на субвенциониран студентски оброк на неделно ниво

Здравје и убавинапред 8 часа

Зошто е корисно редовно да се консумира киселото млеко?

ИЗБОРИ 2024пред 9 часа

Таравари и Димитриевски ги собраа потребните 10.000 потписи за кандидатурите за претседател

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена