Поврзи се со нас

Гостивар

Над 20 казни за брзо возење на гостиварско подрачје во вчерашната акција

Објавено

на

Секторот за внатрешни работи Тетово продолжи со акциски контроли за брзина со која се движат возилата на патиштата и по градските улици во Тетово и Гостивар. Вчера (9 април) од 14 до 20 часот спроведена е уште една контрола, во која биле откриени и санкционирани 57 возачи (ТЕ-35 и ГВ-22) кои ја пречекориле дозволената брзина надвор од населено место, од кои двајца за над 70 километри на час, осум возачи кои пречекориле до 70 километри на час и така натаму. Покрај ова, санкционирани биле и 30 возачи во Тетово кои ја пречекориле пропишаната брзина во населено место.

На сите прекршители изготвени им се предвидените поднесоци и тие ќе се соочат со парични глоби, а некои од нив и со времено одземање на возачките дозволи од три месеци до една година, извести полицијата.

Секторот за внатрешни работи Тетово повторно апелира до возачите да ја прилагодат брзината според условите на патот и целосно да ги почитуваат постојните сообраќајни знаци, правила и прописи кои се однесуваат на ограничувања на брзината, посебно на автопатот Гостивар-Тетово-Скопје. Зашто, неприлагодената брзина и годинава е причина број еден за најголемиот број од сообраќајните несреќи, пред се на тетовскиот дел од автопатот и на неколку од пофрекфентните улици во централното подрачје на Тетово.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 4 недели

Денес е Прочка – Проштевајте и побарајте прошка од оној на кој сте му згрешиле

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024пред 3 недели

Потврдени листите на СДСМ, гостиварката Ема Нешковска трета во ИЕ 6

Гостиварпред 1 недела

Несреќа на патот Гостивар – Стража, сообраќајот во прекин

Гостиварпред 2 недели

Над 530.000 денари украдени од картичка на гостиварец

Гостиварпред 3 недели

Физички напади во рибинк и на улица во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 недели

Пријавен физички напад во Фазанерија

Гостиварпред 2 недели

Акција за уредување околу спомен-плочата на загинатите градители на ХЕС Маврово во Торбешки мост

Гостиварпред 4 недели

Гостиварецот Владо Глигоровски со „Аманет ви оставам“ настапи на јубилејниот „Гоце Фест“

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 7 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена