Поврзи се со нас

Гостивар

Над 4.000 прекршоци – СВР Тетово апелира да се носи заштитна опрема за да се намали ризик од ширење на вирусот

Отако почна да важи уредбата за задолжително носење на заштитна опрема на лицето, до сега, на подрачјето што го покрива СВР Тетово евидентирани се вкупно 4.190 прекршувања, односно толку граѓани биле затекнати без маска, марама или шал на носот и устата на места кадешто е предвидено таквото правило.

Уредбата предвидува задолжително носење лична заштита на лицето при движење на јавни места и површини од отворен и затворен тип каде нема услови за држење дистанца, на пазари, во јавен превоз и при влез во затворени простори на оператори кои поради нивната природа на дејност претставуваат место на собирање на повеќе лица (државни институции, маркети, продавници, банки, пошти, чекални, здравствени институции и слично).

Под лична заштита се подразбира било каква форма на заштита која што ги покрива пределот на носот и устата (респираторна маска ФФП2 или повисок стандард, хируршка маска за еднократна употреба, текстилна маска за повеќекратна употреба, свилена марама или шал, памучна марама или шал, бандана и слично).

„Секторот за внатрешни работи повторно апелира до сите граѓани да го почитуваат задолжителното носење заштитна опрема, за да се намали ризикот од ширење на коронавирусот. Особено, кога се наоѓаат во возила со лица кои не се од потесното семејство, и во групи без оглед дали се во движење или престој“, нагласува портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски.

Измаинатото деноноќие за неносење заштитни маски на вкупно 107 лица (Тетово-72 и Гостивар-35) им биле изготвени прекршочни платни налози. Казната е во висина од 20 евра.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!