fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Над 45 илјади евра за нов лик на градскиот парк во Гостивар

Објавено

на

Реконструкцијата и уредувањето на гостиварскиот градски парк се доведуваат при крај. Пешачките патеки се поплочени со бекатонки, поставено е ново осветлување, се средува зеленилото. Проектот за новиот лик на паркот, кој го спроведуваат општината и Јавното претпријатие за паркинзи и зеленило, треба да се заокружи со поставување на нови клупи и корпи за отпад и есенско садење на дрвца.

„Градскиот парк за мене е богатството на градот. Ние како локална власт ќе се обидеме во наредниот период да направиме нови зелени површини и во останатите населени места на општината“, изјави градоначалникот Арбен Таравари.

Директорот на ЈП за паркинг и зеленило, Музафер Зулбеари најави дека во процедура е подготовка на тендер за набавка на клупи и друга опрема.

„Факт е дека клупи недостигаат, затоа што паркот најчесто го користат за шетање старите луѓе и болните, па треба да има повеќе места за одмор. Планираме да поставиме од 60 до 100 клупи, а исто така и корпи за отпад. Од септември пак, ќе почнеме со засадување на дрвја“, информираше Зулбеари.

Новиот лик на гостиварскиот градски парк ќе чини над 45 илјади евра.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!