fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Над 50 нови корона позитивни во Гостивар, во Македонија 1.422 случаи и 33 жртви

Објавено

на

Не престанува растот на новозаболени со коронавирус на гостиварското подрачје. Последното деноноќие Министерството за здравство потврди 54 новозаразени и еден починат пациент на 57 годишна возраст. Оздравени се 26 лица.

Во продолжение извештајот на МЗ.

Во последните 24 часа се направени 4.277 тестирања, а регистрирани се 1.422 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 618

-Куманово 94

-Прилеп 89

-Велес 76

-Тетово 63

-Гостивар 54

-Кавадарци 53

-Битола 50

-Штип 39

-Гевгелија 38

-Охрид 33

-Струмица 27

-Неготино 26

-Кочани 22

-Кичево 17

-Струга 13

-Ресен 12

-Пробиштип 10

-Дебар, Берово и Свети Николе по 9

-Крива Паланка и Радовиш по 8

-Валандово 7

-Богданци и Демир Капија по 6

-Македонски Брод и Пехчево по 5

-Виница и Делчево по 4

-Крушево 3

-Демир Хисар и Кратово по 2

-Дојран 1

Пријавени се вкупно 33 починати лица: 12 пациенти од Скопје (83г, 82г, 81г, 75г, 74г, 72г, 70г, 70г, 69г, 62г, 43г, 38г), по 3 пациенти од Тетово (69г, 60г, 41г) и Кавадарци (78г, 77г, 71г), по 2 пациенти од Битола (83г, 65г), Прилеп (73г, 68г) и Ресен (75г, 66г) и по едно починато лице е пријавено од Куманово (62г), Гостивар (57г), Охрид (64г), Струмица (72г), Струга (76г), Крива Паланка (85г), Валандово (79г), Крушево (53г) и Кратово (76г).

Регистрирани се 457 оздравени пациенти од:

-Скопје 128

-Прилеп 50

-Кавадарци 33

-Неготино 28

-Гостивар 26

-Куманово, Тетово и Велес по 25

-Струмица 17

-Гевгелија 16

-Штип 15

-Битола и Кочани по 11

-Берово 10

-Валандово 6

-Радовиш 5

-Кичево и Крушево по 4

-Крива Паланка, Делчево и Демир Капија по 3

-Пробиштип и Виница по 2

-Охрид, Ресен, Богданци, Демир Хисар, Македонски Брод и Дојран по 1

Досега во земјата се направени вкупно 607.956 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 124.910, бројката на оздравени пациенти е 103.831, на починати е 3.607, а бројот на активни случаи изнесува 17.472.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!