Поврзи се со нас

Гостивар

Над 520 возачи во Гостивар годинава казнети за брзо возење

Објавено

на

На подрачјето на Секторот за внатрешни работи Тетово, вчера (1 март) од 8 до 20 часот, полициски службеници спровеле акциска контрола за брзина, во која вкупно биле изречени 26 мерки (ТЕ-11 и ГВ-15). Дваесет и четири од мерките се однесувале на пречекорување на максимално дозволената брзина надвор од населено место (ТЕ-9 и ГВ-15), од кои 5 од  пречекорувања биле за над 50 километри на час. Покрај ова, биле санкционирани и 2 пречекорувања на пропишаната брзина во населено место (ТЕ), а санкционирани се и 25 други видови сообраќајни прекршоци (ТЕ-14 и ГВ-11).

Инаку, минатиот месец на поширокото полошко подрачје вкупно биле изречени 905 мерки за пречекорување на брзината (ТЕ-636 и ГВ-249), а само на гостиварското подрачје во изминатите два месеци бројот на ваквите мерки изнесувал 529, информира полицијата.

Секторот за внатрешни работи Тетово со апел до возачите да ја прилагодат брзината според условите на патот во и надвор од населено место, зашто пребрзото возење и натаму е најчестиот прекршок на ова подрачје и една од најчестите причини за случените сообраќајни несреќи.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена