Поврзи се со нас

Гостивар

Над 60 казнети за брзо возење во Гостивар при вчерашната акција

Објавено

на

Секторот за внатрешни работи Тетово и овој викенд реализираше повеќе сообраќајно-контролни активности за поголем ред и безбедност на патиштата во поширокиот Полошки регион. Вчера (19 март) од 12 до 18 часот спроведена е акциска контрола за брзина со која се движат возилата, во рамките на која  биле откриени и санкционирани 57 пречекорувања на максимално дозволената брзина (ТЕ-22 и ГВ-35) надвор од населено место.  Три од пречекорувањата биле за над 70 километри на час, 24 пречекорувања до 70 километри на час (ТЕ-12 и ГВ-12) и така натаму.

Покрај ова, санкционирани се и 52 пречекорувања на пропишаната брзина во населено место (ТЕ-25 и ГВ-27), како и 10 други видови сообраќајни прекршоци.

Секторот за внатрешни работи Тетово уште еднаш со апел до возачите да не брзаат непотребно и да ја прилагодат брзината според условите на патот и посебно на автопатот Гостивар-Тетово-Скопје каде и најчесто се пречекорува дозволената брзина за 50 и повеќе километри на час. Истото се однесува и на регионалните и локалните патишта, а крајна внимателност им се препорачува на возачите и по градските улици, пред се по влезните улици во Тетово и Гостивар. Со тоа најнепосредно тие ќе придонесат во континуираните напори што се преземаат за поголема лична и вкупна сообраќајна безбедност на ова подрачје.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена