fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Над 60 новозаразени со корона во Гостивар, активно болни се скоро 1.000

Објавено

на

Министертсвото за здравство и денес потврди висока бројка на нови случаи на коронавирус во регионот на Гостивар, вкупно 63. Бројката на активно заразени со вирусот на подрачјето сега изнесува 996.
Во продолжение целиот извештај на МЗ.
Во последните 24 часа се направени 3399 тестирања, а регистрирани се 1342 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 479
-Куманово 52
-Дебар 20
-Штип 45
-Прилеп 84
-Тетово 58
-Струга 52
-Велес 59
-Битола 83
-Охрид 49
-Кавадарци 42
-Гостивар 63
-Гевгелија 33
-Струмица 29
-Крива Паланка 12
-Радовиш 12
-Крушево 5
-Кочани 33
-Пробиштип 10
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 2
-Пехчево 2
-Берово 4
-Валандово 4
-Виница 4
-Делчево 22
-Кратово 7
-Свети Николе 13
-Кичево 31
-Ресен 13
-Неготино 18
Починати се 22 лица, седум пациенти од Скопје (70, 61, 73, 81, 62, 65 и 69г), еден од Куманово (79г), двајца од Штип (81 и 78г), четири пациенти од Прилеп (84, 68, 69 и 79г), еден од Струга (77г), двајца од Велес (72 и 73г), еден од Охрид (87г), еден од Гостивар (71г), еден од Струмица (67г), еден од Крушево (71г) и еден пациент од Берово (86г).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 679 оздравени пациенти од:
-Скопје 266
-Куманово 49
-Штип 30
-Прилеп 51
-Тетово 1
-Струга 30
-Велес 13
-Битола 56
-Охрид 29
-Кавадарци 22
-Гостивар 2
-Гевгелија 3
-Струмица 16
-Крива Паланка 3
-Радовиш 10
-Крушево 1
-Кочани 14
-Пробиштип 3
-Македонски Брод 3
-Пехчево 4
-Берово 6
-Валандово 2
-Виница 8
-Делчево 6
-Кратово 8
-Свети Николе 11
-Кичево 21
-Ресен 3
-Неготино 8
Досега во земјата се направени вкупно 341.261 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 65231, бројката на оздравени пациенти е 41656, на починати е 1847, а бројот на активни случаи изнесува 21728.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 5 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!