Поврзи се со нас

Гостивар

Над 660 активно заразени со корона во Гостивар

Објавено

на

Коронавирусот рапидно се шири меѓу населението на гостиварското подрачје. За кратко време значително е зголемена бројката на активно заразени, која достигна 668. Гостивар, заедно со Тетово и Скопје е во најкритичните региони. Постојано расте и потребата од хоспитализации. На инфективното одделение и во модуларната болница се лекуваат педесетина ковид пациенти. Нови приеми има секојдневно, а голем дел позитивни се јавуваат и на амбулантски прегледи и терапија.

Според министерсто за здравство Венко Филипче, с оглед на наглиот раст на  бројот на новодијагностицирани и хоспитализирани со ковид во следните недели, ситуацијата може да биде критична, но здравствениот систем е подготвен за новиот бран. „Системот е спремен, лекарите во тимовите за ротација. Спремни сме да го дочекаме притисокот од овој бран,“, рече Филипче.

Бројот на новодијагностицирани и хоспитализирани, укажа министерот, е посебно голем во градови каде што опфатот со вакцинација е околу дваесетина проценти. Тоа се Куманово, Тетово, Гостивар, Кичево… Се очекува да се зголеми опфатот на вакцинација, со оглед на ,како што рече ресорниот министер одличниот одѕив после најавата за новите мерки кои стартуваат од 16 август. Има, вели, сосем доволен број вакцини, а следи и донација од Република Бугарија од вакцината  „Фајзер“.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 13 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 15 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 17 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 17 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 18 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 19 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 22 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 23 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 1 ден

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 1 ден

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 2 дена

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 2 дена

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 2 дена

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 18 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Mbi 660 të infektuar aktiv me koronë në Gostivar

Објавено

на

Koronavirusi në mënyrë rapide shpërndahet në mes popullatës në zonën e Gostivarit. Për një kohë të shkurtër dukshëm është rritur numri i të infektuarve aktiv, që mbërriti në 668. Gostivari, së bashku me Tetovën dhe Shkupin është në rajonet më kritike. Gjatë gjithë kohës rritet edhe nevoja për hospitalizim. Në repartin infektiv dhe në spitalin modular mjekohen rreth pesëdhjetë pacientë me kovid. Pranime të reja ka çdo ditë, kurse një pjesë e madhe e personave pozitiv paraqiten edhe në kontrolle në ambulancë dhe terapi.

Sipas ministrit të shëndetësisë Venko Filipçe, duke marrë parasysh rritjen e menjëhershme të numrit të të diagnostifikuarve të rinj dhe të të hospitalizuarve me kovid në javët e ardhshme, situata mund të jetë kritike, por sistemi shëndetësor është i përgatitur për valën e re. “Sistemi është i përgatitur, mjekët në ekipet për rotacion. Jemi të përgatitur t’a presim shtypjen nga kjo valë.”, tha Filipçe.

Numri i të diagnostifikuarve dhe të hospitalizuarve të rinj, tha ministri, është veçanërisht i madh në qytetet ku mbulimi me vaksinim është rreth njëzet përqind. Ato janë Kumanova, Tetova, Gostivari, Kërçova… Pritet të zmadhohet mbulimimi me vaksinim, duke marrë parasysh, siç tha ministri i resorit përgjigja e shkëlqyeshme pas paralajmërimit për masat e reja që fillojnë nga 16 Gushti. Ka, thotë, numër të mjaftueshëm të vaksinave, kurse vijon edhe donacion nga Republika e Bullgarisë nga vaksina “Fajzer”.

Популарно изминативе 100 дена