Поврзи се со нас

Гостивар

Над 900 деца вакцинирани во општините Гостивар и Врапчиште во кампањата „Од врата до врата“

Објавено

на

Активностите од кампањата за подигнување на свеста за важноста на имунизацијата на гостиварското подрачје успешно се заокружуваат. Од почетокот (25 април) до денес, тимовите на Здравствениот дом Гостивар вакцинирале 890 деца од школска и претшколска возраст со вакцини од редовниот календар, како и 30 деца на 4 и 5 годишна возраст кои немале примено вакцини навреме.

„Наша оценка е дека постигнавме успех, особено со децата што не беа имунизирани според редовниот календар и тоа најчесто со МРП вакцина, која сега ја примија. Нашите тимови изминатиот период беа секојдневно на терен на подрачјата на општините Гостивар и Врапчиште“,  вели д-р Дафина Богданоска од Службата за вакцинација.

Во рамки на кампањата во градот Гостивар биле посетени или телефонски исконтактирани 170 семејства, а во селата: Чегране, Форино, Дебреше, Врапчиште, Добридол, Неготино-полошко и Градец 156 семејства. При тоа медицинските лица ги информирале за бенефитите од вакцинирањето против заразни болести, кој потпаѓа под вакцина, што претставува вакцината, а граѓаните добиле можност да постават прашања за сите недоумици што ги имаат на таа тема. Активностите од кампањата, која завршува утре (31 мај) опфаќаат и делење на информативен материјал.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 1 недела

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена