Поврзи се со нас

Гостивар

Надеж-Кандидатите за градоначалник ја поддржуваат Декларацијата за лицата со попречености

Објавено

на

Гостиварката Маргарита Милошеска, која ја покрена иницијатива, кандидатите за градоначалници да потпишат Декларација за поддршка на лицата со попречености, изразува задоволство од досегашниот тек на активностите. Координаторката на Ресурсен центар и мајка на девојче со церебрална парализа, не‘ информираше дека голем дел од кандидатите дале своја поддршка (над 20), а со средби продолжуваат и во наредните денови.

Меѓу нив се и двајцата кандидати за градоначалник на Гостивар, кои влегоа во вториот круг Арбен Таравари од Алијанса и Невзат Бејта од ДУИ.

Милошеска вели дека деновиве оствариле конструктивна средба со кандидатката за градоначалник на град Скопје, Данела Арсовска која дала ветување дека ќе ја потпише декларацијата првиот ден после изборите, доколку добие мандат. Поддршка очекуваат и од Петре Шилегов со кого имаат закажано средба во среда. „Апелирам до сите кандидати кои до сега не ја потпишаа декларацијата, да го сторат тоа во наредните денови, пред вториот круг на избори“, вели Маргарита.

Во декларацијата се наведува дека кандидатите кои ќе станат идни градоначалници во текот на првите шест месеци од мандатот, општината под нивно раководство ќе направи мапирање на социјалните сервиси и ќе изготви социјален план. Исто така, во текот на првата година од мандатот ќе се направи анекта и евидентирање на сите лица со попреченост, со посебен осврт на нивните потреби, но и на нивните вештини и знаења, во правец на задоволување на потребите и нивна инклузија, интеграција и социјализација.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 недела

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 4 недели

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена