fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

НАЈЧИТАНИ ВО 2020: Еве како гласаше Гостивар на Парламентарните избори

Објавено

на

На опашката сме од оваа 2020-та година и редно е да се потсетиме на најинтересните и најчитаните текстови на Gostivarpress.mk од 1 јануари, па се до денеска (без хроника и ковид). Порталот Gostivarpress.mk во оваа 2020 објави околу 4.200 вести, од кои 95% се авторски на редакцијата и имаше повеќе од 8.151.000 посети.

Денес утре и задутре, целосно ќе ги реобјавиме 15-те најчитаните прилози, да се потсетиме што беше тоа што најмногу го привлече вашето внимание…


Објавенo на: Јул 17, 2020 @ 10:10

Според податоците кои ги објави Државната изборна комисија, на Парламентарните избори во Општина Гостивар правото на глас го искористиле 31.139 граѓани, од вкупно 79.866 запишани во избирачкиот список. Неважечки ливчиња имало 732.

Најмногу гласови во Гостивар доби Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива 34,63%, по која следува ДУИ со 22,71% . Коалицијата на СДСМ и БЕСА освои 21,56%, додека Коалицијата на чело со ВМРО ДПМНЕ 17%.

Подетално од табелата:

Партија
1АА / A
10,54834.63%
2ДУИ
6,91722.71%
3КОАЛИЦИЈА МОЖЕМЕ
6,56621.56%
4ВМРО – ДПМНЕ и други
5,17717%
5ДПА
5981.96%
6ЛЕВИЦА
3221.06%
7ИНТЕГРА
1820.6%
8МОРО
660.22%
9ДЕМОКРАТИ
470.15%
10ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА
370.12%

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!