Поврзи се со нас

Вести

НАЈЧИТАНИ ВО 2020: Со парите за светилки и украси Општина Гостивар ќе набави таблети за деца од сиромашни семејства

Објавено

на

На опашката сме од оваа 2020-та година и редно е да се потсетиме на најинтересните и најчитаните текстови на Gostivarpress.mk од 1 јануари, па се до денеска (без хроника и ковид). Порталот Gostivarpress.mk во оваа 2020 објави околу 4.200 вести, од кои 95% се авторски на редакцијата и имаше повеќе од 8.151.000 посети.

Денес утре и задутре, целосно ќе ги реобјавиме 15-те најчитаните прилози, да се потсетиме што беше тоа што најмногу го привлече вашето внимание…


Објавенo на: Дек 10, 2020 @ 15:56

Наместо за нови светилки, елка и други новогодишни реквизити, поголемиот дел од парите за празничното украсување на Гостивар ќе бидат пренаменети во хуманитарни цели. Тргнувајќи од фактот дека децата од сиромашните семејства немаат услови за одржување на онлајн настава, Општина Гостивар реши финансиските средства за новогодишното китење на градот да ги искористи за купување таблети за ученици од ранливи категории.

Планирано е да се набават 100 вакви електронски уреди.

„Вообичаено за новогодишно украсување од буџетот се издвојувале 1,5 милиони денари. Оваа година, поради пандемијата решивме поголем дел од тие средства да ги употребиме за набавка на таблети за ученици од социјално ранливи семејства, знаеме каква е ситуацијата, има голем број деца што не можат да учат, поради тоа што немаат услови. Украсувањето на градот ќе биде скромно, само во централното подрачје“, рече Валбон Лимани, шеф на кабинет на градоначалникот на Општина Гостивар.

Точна временска рамка кога таблетите ќе бидат поделени на учениците нема, заради тендерските процедури за нивна набавка. Но, од локалната самоуправа велат дека акцијата целосно би се завршила до крајот на јануари. Ова значи дека второто полугодие, децата ќе имаат уреди за да следат настава преку интернет.

Нова година се ближи, но за разлика од претходно во овој период од декември, сега низ Гостивар не се чувствува никаква празнична атмосфера. Неизвесно е дали печалбарите годинава ќе останат верни на традицијата, новогодишните празници да ги поминат во родниот крај.

Пред два дена, на вообичаената локација, кај големиот паркинг простор спроти Центарот за култура беа поставени новогодишните тезги. Трговците нудат честитки, украси, балони, играчки…но дали и колку ќе имаат работа оваа година останува да се види.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | 7/7 ЕМИСИИ:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 6 часа

ИЗБОРИ 2024: Додека трае молкот за претседателските избори продолжува кампањата за парламентарните

Македонијапред 9 часа

Трошоците за живот и натаму растат, околу 350 евра само за исхрана во најкраткиот месец од годината

Гостиварпред 10 часа

Жртвата на претепување до смрт во Германија е момче од Жировница

ИЗБОРИ 2024пред 10 часа

ИЗБОРИ 2024: Во петок почнува собирањето потписи за претседател и пратеници

Гостиварпред 11 часа

Несреќа со повредени на патот Гостивар-Градец: Малолетник со „сеат“ излетал од коловоз и удрил во паркирано возило

Македонијапред 13 часа

Нов тарифник, зголемени цените на геодетските услуги

Гостиварпред 14 часа

Пронајден кокаин, две лица од гостиварско задржани во полициска станица

Македонијапред 15 часа

Конкурс за ученици за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 15 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Гостиварпред 15 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 4 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Македонијапред 1 недела

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Гостиварпред 4 недели

Иселување-Околу 200 деца од подрачје на Гостивар се отпишале од училиште по првото полугодие

Македонијапред 3 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 3 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Гостиварпред 2 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 2 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 2 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена