fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

НАЈЧИТАНИ ВО 2020: Успешно – Еве го прототипот на автомобил со дизајн на гостиварецот Михаел (видео)

Објавено

на

На опашката сме од оваа 2020-та година и редно е да се потсетиме на најинтересните и најчитаните текстови на Gostivarpress.mk од 1 јануари, па се до денеска (без хроника и ковид). Порталот Gostivarpress.mk во оваа 2020 објави околу 4.200 вести, од кои 95% се авторски на редакцијата и имаше повеќе од 8.151.000 посети.

Денес утре и задутре, целосно ќе ги реобјавиме 15-те најчитаните прилози, да се потсетиме што беше тоа што најмногу го привлече вашето внимание…


Објавено на: Јун 20, 2020 @ 11:22

Убава вест во време на ковид пандемија ни доаѓа од светот на автомобилската индустрија, а врзана за млад гостиварец. Странската компанија Електра изработи прототип на автомобил со дизајнерски потпис на триесетгодишниот Михаел Мерклер од Гостивар. Возилото веќе се тестира по улиците, а досегашните направени тестови покажуваат функционалност.

„Можам да кажам дека сега почнувам да го живеам мојот сон и дека вложениот труд и време се исплаќаат. Моментот кога гледате дека она што сте го смислиле и дизајнирале станува реалност е нешто драгоцено, тоа чувство едноставно не може да се опише со обични зборови. Додека траеше создавањето на протитипското возило од компанијата редовно ми испраќаа видеа да можам да следам како тече процесот и навистина возбудата е голема  да се види како тоа што си го замислил, било обична идеја, па си го креирал, сега веќе е реално.“, вели дизајнерот.

Михаел објаснува дека се правеле измени од првичниот изглед и намена на возилото, но дека од крајниот резултат е многу задоволен.

„Првичнот план беше да се изработи спортски автомобил, со две седишта, но пред да почнеме со изработка на прототипот дојдовме до идеја суперавтомобилот да го направиме попрактичен со тоа што додадовме уште две седишта во задниот дел и поголем багажен простор. Со самото тоа дојде до промена на планот и платформата. Во игра беа повеќе дизајни, а се одлучивме за дизајнот со златната решетка. Формата е во вид на купола, што стана да речеме како едно обележје на фирмата“, појасни гостиварецот.

Планот е автомобилот да започне да се произведува наесен, но тоа сепак ќе зависи и од текот на глобалната коронакриза.

За страста на Мерклер кон дизајнот на автомобили Gostivarpress. mk објави сторија минатата година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 6 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!