Поврзи се со нас

Вести

НАЈЧИТАНИ ВО 2021: На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Објавено

на

На крајот сме од оваа 2021 година и редно е да се потсетиме на најинтересните и најчитаните текстови на Gostivarpress.mk од 1 јануари, па се до денеска (без хроника и ковид). 

Деновиве, целосно ќе ги реобјавиме 10-те најчитаните прилози, да се потсетиме што беше тоа што најмногу го привлече вашето внимание…


Објавено на: на Фев 13, 2021

Поларниот студ и снежните врнежи не ги спречија гостиварци да им оддадат достојна почит на жртвите во автобуската несреќа кај Ласкарци. Меморијалниот марш годинава имаше скратена рута, но задржана огромна симболика „Сите се возиме во ист автобус-да не се повтори“.

Маршот што го организираа повеќе спорстки клубови, под покровителство на општината, започна од гостиварската наплатна рампа.

„Се собравме на овој марш, планинари, невладини организации, членови на семејствата, граѓани заедно да пешачиме во спомен на загинатите, иако владее големо невреме.  Во хибридни режими нема разрешници на судски процеси, кадешто партијците кои се дел од режимот не сакаат да се решаваат случаите. Граѓаните сакаат да ја знаат вистината зошто се случи трагичната несреќа, се‘ со цел да не се повтори никогаш.“, рече градоначалникот Арбен Таравари.

Свои пораки на стартот на маршот испратија и од планинарските клубови.

„Секогаш ќе го поддржуваме овој настан, за да не се заборават жртвите и да не се повтори ваква трагедија. Апелираме секој да си ја врши својата работа, да има поголема внимателност за да не се случуваат вакви работи“, рече Велимир Ѓорѓијески од планинарскиот-спортски клуб Бистра.

Овој клуб, исто како и клубот „Шари“ втора година по ред учествува на маршот. „Сите што се занимаваат со транспорт на патници мора да сфатат дека нивната одговорност е голема, за човечки животи се работи и луѓето не се враќаат назад. Затоа треба внимателно да се вози и да се почитува законот.“, рече Ќерим Абази, претседател на друштвото „Шари“.

Порака на зголемена сообраќајна свесност и култура пренесе и еден од иницијаторите на Меморијалниот марш Замир Мустафаи.

Маршот се заокружи на градскиот плоштад во Гостивар, каде во спомен на 16-те загинати, кон небото беа пуштени 16 црвени балони во вид на срце, а нивниот симболичен пат до вечноста беше проследен со светлосни ефекти.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 34 минути

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 1 час

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 3 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Регионпред 4 часа

Владата на Словенија ќе ги врати парите на граѓаните од казни за прекршување на мерките против Ковид

Македонијапред 5 часа

Поради обилни врнежи од снег забрана за камиони и цистерни на патот Гостивар-Кичево

Вестипред 5 часа

Од денес почнува Божиќниот пост

видео емисиипред 17 часа

Емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ – Гостин: Живка Матевска | ПЕНЗИОНЕРИ

Македонијапред 19 часа

Се поголем интерес кај македoнските граѓани за работа во Словенија

Гостиварпред 20 часа

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

MË TË LEXUARA NË 2021: Në mot polar dhe borë Gostivari marshoi në nder të viktimave në aksidentin e autobusit

Објавено

на

Jemi në fund të vitit 2021 dhe është e rradhës të rikujtohemi për tekstet më interesante dhe më të lexuara të Gostivarpress.mk prej 1 Janar, e deri më sot (pa kronikë dhe kovid). 

Ditët në vazhdim, plotësisht do ti ribotojmë 10 lajmey më të lexuara, të rikujtohemi çka ishte ajo që e tërhoqi më së shumti vëmendjen tuaj…


E publikuar më: 13 Shkurt, 2021

I ftohti polar dhe reshjet e borës nuk i pengoi gostivarasit që të nderojnë denjësisht viktimat në aksidentin e autobusit në afërsi të Laskarcit. Marshimi përkujtimor këtë vit kishte një rrugë të shkurtuar, por ruajti simbolikën e madhe “Ne të gjithë hipim në të njëjtin autobus – kështu që të mos ndodhë më”.

Marshi i organizuar nga disa klube sportive, nën përkujdesjen e komunës, ka nisur nga pika e pagesës së Gostivarit.

“Ne u mblodhëm në këtë marsh, malësorë, organizata joqeveritare, familjarë, qytetarë për të ecur së bashku në kujtim të të vdekurve, edhe pse ka një furtunë të madhe. Në regjimet hibride nuk ka vendime gjyqësore, ku palët që janë pjesë e regjimit nuk duan që çështjet të zgjidhen. Qytetarët duan të dinë të vërtetën se përse ka ndodhur aksidenti tragjik, që të mos ndodhë më kurrë”, tha kryetari Arben Taravari.

Mesazhet e tyre në nisje të marshimit i dërguan edhe klubet e alpinistëve.

“Ne do ta mbështesim gjithmonë këtë ngjarje, që të mos harrohen viktimat dhe të mos përsëritet një tragjedi e tillë. Apelojmë që të gjithë të bëjnë punën e tyre, të jenë më të kujdesshëm që të mos ndodhin gjëra të tilla”, tha Velimir Gjorgjijeski nga klubi alpinistik-sportiv Bistra.

Ky klub, ashtu si klubi Shari, po merr pjesë në marshim për të dytin vit radhazi. “Të gjithë të përfshirët në transportin e pasagjerëve duhet të kuptojnë se përgjegjësia e tyre është e madhe, ka të bëjë me jetë njerëzore dhe njerëzit nuk kthehen më. Prandaj duhet të vozisim me kujdes dhe të respektojmë ligjin”, tha Qerim Abazi, kryetar i shoqatës Shari.

Një nga iniciatorët e Marshit Përkujtimor, Zamir Mustafai, përcolli një mesazh për rritjen e ndërgjegjësimit dhe kulturës në trafik.

Marshi përfundoi në sheshin e qytetit në Gostivar, ku në kujtim të 16 të ndjerëve, në qiell u lëshuan 16 tullumbace të kuqe në formë zemre, dhe rruga e tyre simbolike drejt përjetësisë u shoqërua me efekte drite.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена