fbpx
Поврзи се со нас

Фудбал

Најдобар фудбалер за 2019 е Лионел Меси

Капитенот на аргентинската репрезентација и играчот на Барселона, Лионел Меси е „The Best“ најдобар фудбалер за 2019 година, според изборот на ФИФА. Меси ја однесе престижната награда во конкуренција со Кристијано Роналдо и Вирџил Ван Дајк.

Меси ја предводеше Барселона до титулата во Шпанија, како и полуфиналето во Лигата на шампионите, на 58 натпревари постигна 54 гола. Ја освои и наградата „Пичичи“ како најдобар стрелец во Примера.

Ван Дајк беше прв фаворит за наградата, а поради тоа сите останаа изненадени кога го прочитаа името на Меси.

Според гласовите на новинарите Меси доби 364 бодови, додека Ван Дајк имаше 462 бодови. Ова е важно затоа што во изборот на „Златната топка“ која ја доделува „Франс Фудбал“ се сметаат само гласовите на новинарите. Поради ова нема да биде изненадување ако Ван Дајк ја освои Златната топка.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!