Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!  • Дата: 14/06/2019 | 11:25

Најдоброто домашно масло за сончање – Се прави брзо, ефтино е и ефикасно

Сите ќе ви позавидат на бојата на кожата, а подготовката е повеќе од едноставна.

Ова природно масло поточно е мацерат за сончање, бидејќи настанува така што во маслиновото масло се додадаваат други плодови.

Потребно ви е:

– 3 dl маслиново масло
– 2 моркови
– 6/7 млади ореви

Во тегла изрендајте ги морковите, исецкајте оревите и прелите ги со маслиновото масло. Најмалку 4 недели, (идеално би било 40 дена) да отстои на сонце. Повремено изматете ја теглата. Кога ќе помине периодот на сочање на маслото, исцедете го и добиенатаа течност претурете ја во шишенце.

Со оглед на тоа дека овој производ не штити од сончевите зраци, односно неговиот заштитен фактор е два, пред да се намачкате може да се заштите со крема со фактор, а после 30 минути да нанесете од ова масло.

Веќе вториот ден ќе ги забележите промените, покрај брзото темнење предноста на овој мацерат е тоа што кожата ќе ви биде мека и нахранета.

Напишете коментар