Поврзи се со нас

Занимливости

Најголемата Формула 1 направена од ЛЕГО коцки

Објавено

на

  Организаторите на претстојното Гран – при на Саудиска Арабија, Формула 1, кој ќе се одржи од 3 до 5 декември, промовираа настан на кој успеаја да ја направат најголемата Формула 1 во светот составена од ЛЕГО коцки.

  ЛЕГО Формулата 1 е составена од неверојатни 500.000 парчиња Лего коцки.

  Саудиската федерација за автомобили и мотоцикли ангажирала група професионални градители на Лего да ја изградат најголемата Формула 1 од коцките Лего за склопување на најголемиот Формула 1 болид настан кој бил организиран во трговскиот центар Црвеното Море во Едеда.

  Готовиот производ, односно Формула 1, која се состои од 500.000 ЛЕГО коцки, исто така е внесен во Гинисовата книга на рекорди, соборувајќи го претходниот рекорд на Ферари од 2019 година, каде што нивниот автомобил бил изграден користејќи 350.000 лего коцки.

  Последната Лего коцка ја поставил претседателот на САМФ, принцот Халид бин Султан Ал-Абдулах Фајсал, на 23 септември, по повод Националниот ден на Саудиска Арабија.

  Според соопштението, секоја од лего коцките што се користат во изградбата се продава преку Интернет и целиот приход оди за Ехсан, националната добротворна платформа на Саудиска Арабија.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 1 час

  Позитивни на коронавирус 11% од тестираните во Македонија, Гостивар има 3 нови случаи

  Локални избори 2021пред 3 часа

  Ахмети: На Гостивар му треба достоен лидер, не сме далеку од победа

  Локални избори 2021пред 8 часа

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Локални избори 2021пред 10 часа

  ДИК ги соопшти конечните резултати, во вториот круг ќе се гласа во 44 општини

  Гостиварпред 12 часа

  Гостиварската полиција вчеравечер приведе две лица

  Спортпред 13 часа

  КК Гостивар денеска од 18 часот ќе го нагости Работнички

  Здравје и убавинапред 14 часа

  Тиква – кралица на есента со импресивни придобивки за здравјето

  Македонијапред 15 часа

  Се празнува Денот на македонската револуционерна борба

  Локални избори 2021пред 16 часа

  ДИК ќе ги соопшти конечните резултати од првиот круг на локалните избори

  Гостиварпред 1 ден

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 1 ден

  411 новозаразени со корона во земјава во последното деноноќие

  Вестипред 1 ден

  Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

  Гостиварпред 1 ден

  Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 5 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 1 недела

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Гостиварпред 5 дена

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Гостиварпред 7 дена

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Градоначалникот во заминување прави диви депонии и илегален бизнис со отпадот

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар приведена млада жена заради агресија и закани кон сопругот

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!