Поврзи се со нас

Вести

Најлуди суеверија ширум светот

Објавено

на

Најдобрите искуства од патувањата ќе ги понесете, само кога запознавајќи се со културата, ќе се запознаете и со локалните обичаи, ритуалите, но и суеверијата (верување во натприродни сили).

Во продолжетокот на текстот, прочитајте што треба да знаете за државата, пред да ја посетите.

Индија

Во Индија, никако не смеете да викнете некој, кој веќе излегол од куќата, во случај ако сте заборавиле нешто да му кажете. Се верува дека така можете да му донесете лоша среќа, па се што имате да кажете, треба да биде пред да излезе од куќата.

Италија

Италијаните, најчесто јужнаците, важат за суеверена нација. Многу Италијани веруваат дека бројот 17 е анаграм, (загатка, што се добива со обратно читање или со преместување на буквите и слоговите), за VIXI, што значи „живеев“, симболичен начин за да се предвиди смртта. Затоа нашите државите преку Јадранот, избегнуваат да патуваат на датумот 17, во било кој месец од годината и се плашат од овој број.

Кина

За Кинезите бројот, којшто треба да се избегнува е 4. На многу згради избегнуваат да изградат четврти кат, па така лифтот од трети, веднаш ќе ве однесе на петти кат.

Русија

Русите имаат еден обичен обичај, со тоа што пред патување седнуваат на куфер, бидејќи тоа им носи среќа во наредниот период.

Норвешка

Клетвите се вообичаено лоша работа, но тоа мислење не го делат Норвежаните. Просечен Норвежанец, кој вели „тви, тви“, фрла „клетва“, со која ви посакува да стигнете безбедни до дома и да ви се случуваат само добри работи.

Велика Британија

Во САД, црните мачки, кои ја преминуваат улицата се избегнуваат, а во Велика Британија е вистинска среќа, доколку црна мачка го премине патот пред вас.

Романија

Романците сметаат дека, доколку не излезете од истата врата низ која сте влегле, тоа носи лоша среќа.

Португалија

Луѓето во Португалија не сакаат да се движат наназад. Ретко можете да видите некој од оваа земја да ги изведува познатите танцовни движења „одот по месечина (Moon Walk). Одењето на наназад се смета за „повикување на ѓаволот на вашиот пат.“ 

 

 

Остави коментар

Leave a Reply

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 12 минути

Приведени три лица поради физичка напад во Врапчиште

Македонијапред 51 минута

Поевтинуваат горивата

Македонијапред 2 часа

„Global Firepower“: САД прва воена сила во светот, Русија втора, Северна Македонија на 135 место

Македонијапред 3 часа

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Вестипред 4 часа

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Македонијапред 4 часа

Дваесет и една година од загинувањето на армиските припадници кај Карпалак

Македонијапред 5 часа

Какво време не‘ очекува во новата работна недела?

Вестипред 21 час

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 1 ден

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 1 ден

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 2 дена

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 2 дена

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 2 дена

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Гостиварпред 2 недели

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 6 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 5 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 7 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 6 дена

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 6 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена