Поврзи се со нас

Вести

Најмалку 8 повредени по новиот земјотрес во Турција, урнати згради и лица затрупани под урнатини

Објавено

на

Најмалку осум лица се повредени во земјотресот што вечерва ја погоди турската провинција Хатај, потврди турскиот потпретседател Фуат Октај, јави агенцијата Анадолија. Градоначалникот на Хатај изјави дека под урнатините има затрупани лица, јави Би-Би-Си.

Сириската новинска агенција САНА објави дека во Алепо има шест повредени лица при уривање на веќе оштетени згради.

Вечерва беше регистриран нов земјотрес со јачина од 6,4 степени, во покраината Хатај, што  беше тешко погодена од силниот земјотрес пред две недели во кој загинаа повеќе од 45.000 луѓе во Турција и Сирија.

Анадолија соопшти дека Агенција за управување со катастрофи Афад, наведува дека епицентарот на земјотресот е во градот Дефне во провинцијата Хатај, а се случил во 20:04 часот по локално време (18:04 часот по средноевропско време).

Земјотресот беше силно почувствуван во Антиохија и Адана, 200 километри северно од епицентарот. Турската телевизија НТВ јави дека некои оштетени згради се урнале поради земјотресот.

Досега речиси 45.000 лица загинаа во земјотресот со јачина од 7, 7 степени според Рихтеровата скала што на 6 февруари ги погодија Турција и Сирија.

Турските власти оттогаш регистрираа повеќе од 6.000 последователни потреси.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена