Поврзи се со нас

Македонија

Најмногу снег во Маврово, Пожаране и Дебар

Снежното време кое ја зафати земјата, потсетува дека зимата сеуште е тука, иако календарски веќе неколку денови сме во пролет.

Најголема снежна покривка до 7 часот денеска е измерена во Маврови Анови, вкупно 19 сантиметри, следи Пожаране со 12 сантиметри, потоа Дебар со 12, Штип 9, Лазарополе 8 и така натаму, информираат од УХМР.

Истовремено најниска температура денеска од минус 9 степени е измерена во Маврово, по што следат Крушево и Дебар со по минус 7 и Лазарополе минус 6.

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Врнежи од снег има на Стража, Кула, Плетвар, Ѓавато, Маврово, Попова Шапка, Пресека, Граничен премин Делчево и Крива Паланка – Граничен премин Деве Баир. Според АМСМ, интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

Се препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!
Skip to content