Поврзи се со нас

Гостивар

Најнов ковид извештај- висока смртност, повеќе оздравени од нови случаи

Објавено

на

Во последните 24 часа се направени 6.425 тестирањe, а регистрирани се 682 нови случаи на КОВИД-19, соопшти Министерството за здравство. По региони:
• Скопје – 317
• Куманово – 51
• Тетово – 49
• Битола – 31
• Кичево – 30
• Кавадарци – 22
• Гостивар – 19
• Струмица – 18
• Ресен – 15
• Прилеп – 13
• Охрид и Струга – по 11
• Делчево -10
• Пробиштип и Валандово – по 8
• Радовиш, Крива Паланка и Кратово – по 7
• Штип и Дебар – по 6
• Велес, Неготино, Свети Николе и Берово – по 5
• Кочани и Гевгелија – по 4
• Виница и Демир Хисар – по 2
• Богданци, Пехчево, Македонска Каменица и Дојран – по 1
Пријавени се 32 починати лица: 9 починати лица од Скопје (88г, 78г, 71г, 69г, 68г, 66г, 61г, 53г и 42г), 4 починати лица од Куманово (84г, 70г, 63г, 58г), по 3 починати лица од Гостивар (71г, 71г и 41г) и Тетово (88г, 82г и 82г), по 2 починати лица од Велес (80г и 72г), Свети Николе (73г и 53г) и Штип (56г и 33г) и по едно починато лице од Кичево (75г), Охрид (62г), Струга (80г), Дебар (83г), Струмица (70г), Прилеп (65г) и Македонски Брод (61г). Од пријавените 28 се починати во болнички услови и 4 се починати во домашни услови.
Регистрирани сe 1.031 оздравени пациенти од:
• Тетово – 393
• Скопје – 296
• Гостивар – 99
• Куманово – 57
• Кичево и Охрид – по 28
• Струга – 25
• Дебар – 21
• Струмица – 15
• Битола – 13
• Прилеп – 11
• Велес – 10
• Македонски Брод – 8
• Пехчево – 5
• Радовиш и Кочани – по 4
• Виница – 3
• Валандово, Кратово, Свети Николе и Берово – по 2
• Кавадарци, Ресен и Македонска Каменица – по 1
Досега во земјата се направени вкупно 1.197.339 тестирање на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 180.919, бројката на оздравени пациенти е 160.396, на починати е 6.129, а бројот на активни случаи изнесува 14.394
Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Регионпред 4 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 3 недели

Повеќе здравствени установи со нови в.д. директори, Танер Хасан на чело на Клиниката за ендокринологија

Гостиварпред 3 недели

Разрешен директорот на болницата во Гостивар, кој ќе биде назначен за в.д.?

Македонијапред 3 недели

МојДДВ продолжува со примена, за Граѓанскaта обврзница ќе треба да се врати довербата во системот-рече Димитриеска-Кочоска

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена