Поврзи се со нас

Рецепти

Најпопуларниот рецепт за тестенини моментално – Шпагети „Милион долари“

Објавено

на

Запечените шпагети со необично име „милиони долари“, моментално се најпопуларниот рецепт во светот за тестенини. Тоа секако го направија социјалните мрежи преку кои се споделува рецептот, но и фактот дека лесно и брзо се подготвуваат.

Состојки:

500 гр мелено месо

1 кромид ситно сецкан

2-3 чешниња лук

 

Едно пакување шпагети

1 конзерва сос од домати

2 лажици путер

 

2 мали филџани павлака

2 мали филџани пармезан

парче моцарела сирење

сол, бибер

Подготовка:

Додека се варат шпагетите, во посебно тенџере се динстаат кромидот, биберот, зачините и меленото месо. Кога месото е готово, додадете го сосот од доматите и динстајте уште 15 минути. Во друга тава растопете го путерот, додадете го лукот, измешајте, па додадете ја павлаката, сол и бибер. Варете додека кашкавалот се растопи, да добиете сос. Потоа во тавата додадете ги процедените шпагети и измешајте. Истурете ги шпагетите и сосот во огноотпорен сад, а потоа прелијте ги со сосот од домати и месо. Одозгора ставете моцарела и пармезан. Во загреана рерна се пече околу дваесет минути на 180 степени.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 4 недели

Втора победа за Јулијана Златаноска на Вешта жена во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 4 недели

„Вешта жена 2023“ во Гостивар во знакот на љубовта!

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 6 дена

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена