Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Најсилните природни пробиотици за добро варење и подобар имунитет

Објавено

на

Покрај подобрата дигестивна функција и основа за силен имунитет, пробиотиците можат да ни помогнат и да го намалиме нивото на холестерол, да се заштитиме од алергии и да ни помогне да спречиме малигни заболувања и други болести.

Пробиотиците се форма на добри бактерии кои се наоѓаат во цревата со важни улоги во нашето тело, од апсорпција на хранливи материи до јачина и стабилност на имунитетот. Не само што пробиотиците се неопходни за варење, туку има и бројни други здравствени придобивки од консумирањето храна богата со пробиотици.

Обезбедувањето доволна количина на пробиотици не бара секогаш купување скапи додатоци. Но, за тоа има важен услов, секојдневно мораме да консумираме пробиотска храна. Важно е да бидете правилно информирани за тоа како да ја вклучите оваа храна во вашите оброци со цел максимално да ги искористите придобивките од пробиотиците за подобрување на функцијата на цревата и зајакнување на имунитетот.

Покрај горенаведеното, пробиотиците помагаат и при повисоко ниво на енергија со апсорпција на витамин Б12, борбата против кандида, поздрава кожа (влијае на егзема и псоријаза), полесно закрепнување од настинки и грип. Исто така тие помагаат во лекување на болести на дебелото црево и имаат подобра контрола на тежината.

Еве кои намирници се најсилните природни пробиотици.

Кефир

Овој ферментиран млечен производ е уникатна комбинација од млеко и ферментирани зрна кефир. Се консумира повеќе од 3000 години, потекнува од Русија и Турција и значи „да се чувствуваш добро“. Има малку кисел вкус и содржи од 10 до 34 видови на пробиотици.

Слично е на јогуртот, но бидејќи се ферментира со квасец и со повеќе бактерии, финалниот производ содржи повеќе пробиотици и помалку лактоза. Ова го прави соодветен избор за многумина кои се нетолерантни на лактоза.

Кисела зелка

Киселата зелка е  богата со органски киселини кои влијаат на размножувањето на добрите бактерии. Има висока содржина на витамин Ц и дигестивни ензими. Исто така е добар извор на природни бактерии на млечна киселина, како што е лактобацилот.

Комбуха

Комбухата е необична, лигава, мрежеста печурка создадена од симбиотска колонија на бактерии и квасец. Познат е повеќе од 2000 години, со потекло од Јапонија. Постојат многу докажани тврдења за квалитетот на комбухата, но нејзините примарни здравствени придобивки се за варење, зголемена енергија и детоксикација на црниот дроб.

Јогурт

Веројатно најпопуларната пробиотска храна е култивираниот пробиотски јогурт направен од кравјо, козјо или овчо млеко. Заедно со кефирот, се рангира на самиот врв на пробиотската храна доколку потекнува од органски одгледани животни и не е пастеризирана. Експертите за исхрана препорачуваат јогурт направен од козјо или овчо млеко.

Сурово сирење

Козјото, овчото и меките кравји сирења се особено богати со пробиотски бактерии. Секогаш купувајте сирови и непастеризирани сирења ако сакате да извлечете максимум од пробиотиците, бидејќи на пастеризираните и преработените сорти им недостасуваат корисни бактерии.

Јаболков оцет

Освен што го контролира крвниот притисок, го намалува нивото на холестерол, ја подобрува чувствителноста на инсулин, па дури и слабеењето, јаболковиот оцет може да помогне и во зголемувањето на внесот на пробиотици. Пијте по малку секој ден (лажичка наутро) или користете го како додаток за салата, за да ги максимизирате резултатите од употребливоста.

Кисели краставици и корнишони

Краставиците и корнишоните се неоправдано малку признат извор на пробиотици и природни бактерии со млечна киселина. Доаѓа зима, а со тоа и подготовка на зимско складирање, затоа изберете ги краставичките за вашата зимница, но внимавајте да не користите премногу конзерванси и сол.

 

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 часа

Го соблекле, му го пребарувале возилото и заминале…несекојдневен случај во гостиварско

Гостиварпред 2 часа

Gostivarpress.mk домаќин на ученици-млади новинари од ООУ „М.К.Ататурк“

Гостиварпред 4 часа

Гостиварец задржан во полиција по пријава за напад врз сопругата

Македонијапред 4 часа

Уставен го укина делот „националност“ во Законот за матична евиденција

Вестипред 5 часа

Шојгу: Во „специјалната воена операција“ загинаа над 444.000 украински војници

Гостиварпред 7 часа

Демнат крадци! СВР Тетово советува: Заклучувајте ги автомобилите и не оставајте вредни предмети на седиштата

Македонијапред 8 часа

Од понеделник исплата на субвенциониран студентски оброк на неделно ниво

Здравје и убавинапред 8 часа

Зошто е корисно редовно да се консумира киселото млеко?

ИЗБОРИ 2024пред 9 часа

Таравари и Димитриевски ги собраа потребните 10.000 потписи за кандидатурите за претседател

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена