Поврзи се со нас

Македонија

Најстудено во Маврови Анови, најмногу снег на Попова Шапка

Објавено

на

Најстудено изутрина во државава е во Маврови Анови, каде во 7 часот се измерени -12 степени,  како и Попова Шапка со -11, Берово со -10, Крива Паланка со -9.

На Попова Шапка има 32 сантиметри снег,  15 во Маврови Анови, седум во  Крушево, а во Ѓуриште и  Пожаране пет.

УХМР најави дека претпладне ќе биде студено, а преку денот сончево со мала локална облачност која попладне ќе се намали. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер најизразен вдолж Повардарието. Максималната температура ќе достигне од 2 до 9 степени.

До утре попладне ќе се задржи стабилно и суво, со пониски утрински температури. Влажен и студен бран со врнежи од снег ќе се прошири од запад утре во вечерните часови и во текот на ноќта. Заради ниските температури ќе има појава на голомразица. Во петок преку денот врнежите ќе завршуваат. Пообилни врнежи ќе има во западните делови, каде насекаде ќе се формира снежна покривка, а на планините таа ќе се зголеми. Помала снежна покривка ќе се формира и во останатите делови, освен во долниот дел на Повардарието.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 4 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Më ftohtë në Mavrovi Anovi, më shumë borë në Kodrën e Diellit

Објавено

на

Mëngjesi më i ftohtë në vend është në Mavrovi Anovi, ku në orën 19 janë matur -12 gradë, si dhe në Kodrën e Diellit me -11, Berovë me -10, Kriva Pallankë me -9.

Në Kodrën e Diellit ka 32 centimetra borë, në Mavrovi Anovi 15, në Krushevë shtatë, dhe në Gjurishtë dhe Pozharane pesë centimetra.

IPHM njoftoi se paradite do të jetë ftohtë, ndërsa ditën me diell me vranësira të vogla lokale që pasdite do të zvogëlohen. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare veriperëndimore, më e theksuar në drejtim të Povardaries. Temperatura maksimale do të arrijë nga 2 deri në 9 gradë.

Deri nesër pasdite moti do të jetë stabil dhe i thatë, me ulje të temperaturave të mëngjesit. Nga perëndimi nesër në mbrëmje dhe gjatë natës do të përhapet dallgë e lagësht dhe e ftohtë me reshje bore. Për shkak të temperaturave të ulëta do të ketë ngrica. Të premten gjatë ditës reshjet do të përfundojnë. Reshje më të dendura do të ketë në pjesët perëndimore ku kudo do të ketë borë, ndërsa në zonat malore do të ketë rritje. Më pak mbulesë bore do të krijohet në pjesët tjera, përveç në pjesën e poshtme të Povardarisë.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена