Поврзи се со нас

Некатегоризирано

Највисока цена на златото во последните пет години

Објавено

на

Цената на златото порасна за време на тргувањето во Азија, откако американската Управа за федерални резерви (FED), дозволи намалување на каматните стапки.

Цената на златото за одложена испорака забележа раст од 1.62%, односно околу 1.381,94 долари за унца, објави CNBC.

И цената на златните „фјучерси“ забележaа раст на 1.385,40 долари за унца, откако претходно вредноста на унца злато се зголеми за три отсто и чинеше 1.397,70 долари.

По вчерашната средба на Управата за федерални резерви, кога американската централна банка ги остави каматните стапки на непроменето ниво, но ја “отвори вратата” за нивното можно намалување во иднина.

Очекувајќи каматните стапки на FED,  да се намалат до 2020 година, златото во момент стана “атрактивно”, вели Роб Карнел, главен економист и шеф на испитувањето за Азиско-пацифичкиот регион во ИНГ Банка.

Моменталната цена за килограм злато во Македонија 39.100 евра.

Сподели ја веста:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена