Поврзи се со нас

Гостивар

Намален бројот на активно заразени со коронавирус во Гостивар

Објавено

на

Изминатиот период официјалните податоци за коронавирусот во регионот на Гостивар бележат повеќе оздравени, отколку новозаразени пациенти, со што бројката на активно болни се намали. Од 310 лица, за една недела падна на 237.

Сепак, Гостивар и понатаму останува меѓу првите три подрачја во земјава (со Скопје и Куманово), по нови потврдени случаи на дневно ниво. Вчера (30 август) беа регистрирани 11 нови позитивни и 6 оздравени.

Од почетокот на пандемијата, во гостиварскиот регион со корона вкупно биле дијагностицирани 789 лица. Вирусот до сега го пребродиле 517 лица, а како починати се евидентирани 35.

Првиот случај на ковид во Гостивар беше потврден на 19 март. Состојбата со ширење на вирусот, извесно време беше стабилна со спорадични случаи. Од крајот на јуни, започна тренд на брзорастечни бројки на новоинфицирани. Какви ќе бидат тековите во следниот период, останува да се види.

Во видео обраќање до јавноста пред неколку дена, министерот за здравство Венко Филипче рече есента носи многу ризици, а вирусот докажа дека е исклучително непредвидлив.

„Со почитување на мерките за заштита на сопственото здравје, освен што се штитите себеси и своите блиски, давате личен придонес во напорите на здравствените работници кои секојдневно се борат за секој еден човечки живот. Знам дека животот со вирусот изморува и разбирам колку е тешко што можеби работите не се онакви какви што би сакале да бидат. Но, ова нема да трае вечно. Од ден во ден, сме се поблиску до надминување на кризата,“ изјави министерот.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 час

25 годишна жена го пријавила партнерот за напад на улица во Гостивар

Гостиварпред 3 часа

Економското училиште во Гостивар домаќин на полуматурантите-Презентирани можностите, бенефитите и условите

Македонијапред 4 часа

Според ДЗС просечната нето плата во март била 40.496 денари

Гостиварпред 5 часа

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Акциска контрола во Гостивар, санкционирани 12 пешаци

Македонијапред 6 часа

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Парламентарни избори 2024пред 9 часа

Прегласување во седум избирачки места за Парламентарните избори 2024

Гостиварпред 20 часа

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 1 ден

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена