fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Наместо во училиште со книга, деца го минуваат денот низ улиците питачејќи

Објавено

на

  Деца кои наместо во училишни клупи, денот го поминуваат на улица. Животни приказни во кои детската игра е заменета со талкање и питачење, за жал не го одминуваат ни гостиварското секојдневие. Занемарени од родителите и роднините, овие деца се оставени само на себе, без грижа и потребната љубов од семејството.

  Статистиката на полицијата покажува дека, минатата година на полошкото подрачје биле регистрирани 24 случаи на занемарена грижа на дете. Стручните лица посочуваат на последиците од ваквата појава, врз развојот на децата и нивниот натамошен живот. „Ако едно дете препуштено на улица не спие, не јаде редовно, нема свое постојано живеалиште, семејство, другарчиња, во иднина самото ќе има проблеми да воспостави сопствен нормален дом. Она што ќе го наследи од своите родители не е ништо друго, туку еден живот со талкање, со питачење. Тие деца многу лесно стануваат жртви на дрога, алкохол и останати пороци. Тука се јавува и феноменот на проституција, бело робје и низа проблематики кои потекнуваат од растењето на таков начин“, вели Билен Карахасан, психолог во Центарот за социјална работа во Гостивар.

  За да може едно дете да се извлече од улица и да се социјализира, потребно е координирано делување на институциите и создавање на соодветни услови. „Тоа подразбира постоење на одредени центри за згрижување на децата кои питачат, или на целото семејство. Се работи за сложен проблем за кој требаат многу финансиски средства, но сметам дека тоа е исплатливо за едно општетсво , затоа што ќе се намалат ризиците од појава на нови генерации на питачи и ќе се зголеми бројот на општествено корисни луѓе, смета психологот Карахасан.

  Изминатите години социјалните служби во Гостивар успејаа да оттргнат повеќе деца од улица и да ги вратат во образованиот систем. Неколку од нив се сместени во интернатот во Маврови Анови, а неколку се згрижени во Домот за деца без родители во Скопје.

  Занемарувањето грижа за дете претставува прекршок за кој е предвидена казна  од 600 до 800 евра, но зависно од крајните последици, родителите или други инволвирани лица можат да бидат и кривично гонети.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 минути

  Измамен гостиварец, порачал половни машини за косење

  Вестипред 43 минути

  Продолжува рекордниот раст на рубљата во однос на доларот и еврото

  Што, како, каде?!пред 2 часа

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 2 часа

  Приведен дилер баран по наредба на судот во Гостивар за казна затвор од 6 години

  Гостиварпред 3 часа

  Викенд временска прогноза

  Гостиварпред 15 часа

  Ќе се реновира детското одделение во болницата во Гостивар

  Македонијапред 17 часа

  Малиот гениј Македон на прием кај Пендаровски и Шаќири

  Гостиварпред 18 часа

  Возат патници со неисправни возила, 15 казни во Гостивар и Тетово за превозници

  Вестипред 19 часа

  Расте бројот на заболени од мајмунски сипаници во Европа и Северна Америка

  Гостиварпред 21 час

  Приведен гостиварец, се однесувал агресивно кон полицајци

  Гостиварпред 23 часа

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Гостиварпред 24 часа

  Малолетник повреден со нож пренесен во болницата во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Самостојна изложба на Решат Амети во Грац

  Вестипред 5 дена

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 3 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварец докторант на Универзитетот во Чикаго со проект за учениците во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 2 недели

  Оглас за 22 вработувања во Општина Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 дена

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар поставени инфо-табли за реката Вардар

  Гостиварпред 1 недела

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварци засукаа ракави-„Генералка викенд“ како порака за еколошко освестување

  Спортпред 2 недели

  Распали гостиварската артилерија за голема победа против ТФТ Скопје 92-85

  Гостиварпред 1 недела

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 4 дена

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Спортпред 2 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 4 дена

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 5 дена

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 недели

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 4 недели

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена