Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Намирница полна со протеини и одлична за нашето здравје

Објавено

на

Една од моќните намирници и сојузници во правилната исхрана на човекот е секако грашокот. Нема многу калории и е многу богат со протеински влакна. Протеините помагаат во намалување на апетитот и ве прават да се чувствувате сити после оброк. Некои експерти истакнуваат дека грашокот е една од намирниците што помага при слабеење.

Придобивките од грашокот се многубројни, а една од важните карактеристики (особено за дамите) е тоа што го намалува нивото на грелин (хормон кој го стимулира гладот). Исто така, една од важните работи е грашокот да се готви полека, а тоа ви помага да бидете сити долго време.

Придобивките од протеините се многубројни, а особено е важно телото да ги користи за да ги „храни“ важните органи и хормони во телото. Ако јадете помалку протеини или скоро воопшто да не ги внесувате, имунитетот може да ослабне. Грашокот е полн со овие влакна, а исто така помага во регулирање на шеќерот во крвта, честото мокрење и главоболките.

Влакната од грашок исто така можат да бидат корисни во лекување на чир на желудник, проблеми со хемороиди, а исто така можат да помогнат во здравјето на срцето и крвните садови. Одлично е ако имате дигестивни проблеми, бидејќи влакната помагаат во одржување на здрави бактерии во цревата – што значи дека го намалуваат нивото на лошите. Некои студии покажуваат дека грашокот има антиканцерогено дејство, сето тоа благодарение на високата концентрација на антиоксиданси.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 13 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 15 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 16 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 16 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 18 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 19 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 22 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 23 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 1 ден

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 1 ден

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 2 дена

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 2 дена

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 2 дена

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 18 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Shëndet dhe bukuri

Sende ushqimore të mbushura me proteina dhe të shkëlqyeshme për shëndetin tonë

Објавено

на

Një nga sendet ushqimore të fuqishme dhe aleatë në ushqyerjen e drejtë të njeriut është sigurisht bizelja. Nuk ka shumë kalori dhe është shumë e pasur me fibra të proteinave. Proteinat ndihmojnë në zvogëlimin e apetitit dhe ju bëjnë të ndjeheni të ngopur pas çdo vakti. Disa ekspertë theksojnë se bizelja është një nga sendet ushqimore që ndihmon gjatë dobësimit.

Përfitimet nga bizelja janë të shumëfishta, kurse një nga karakteristikat e rëndësishme (veçanërisht tek zonjat) është ajo që e zvogëlon nivelin e grelinit (hormon që e stimulon urinë). Gjithashtu, një nga punët e rëndësishme është bizelja të gatuhet ngadalë, e ajo ju ndihmon të jeni të ngopur një kohë të gjatë.

Përfitimet nga proteinat janë të shumëfishta, kurse veçanërisht është e rëndësishme trupi t’i shfrytëzojë për t’i “ushqyer” organet dhe hormonet e rëndësishme në trup. Nëse hani më pak proteina ose gati se nuk i futni fare, imuniteti mund të dobësohet. Bizelja është e mbushur me fibra, kurse gjithashtu ndihmon në rregullimin e sheqerit në gjak, urinimit të shpeshtë dhe kokëdhimbjet.

Fibrat nga bizelja gjithashtu mund të jenë të dobishme për shërimin e ulçerës në lukth, probleme me hemoroidet, kurse gjithashtu mund të ndihmojnë në shëndetin e zemrës dhe enëve të gjakut. Është e shkëlqyeshme nëse keni probleme digestive, pasi fibrat ndihmojnë në mirëmbajtjen e bakterieve të shëndosha në zorrë – që domethënë se e zvogëlojnë nivelin e bakterieve të këqija. Disa studime tregojnë se bizelja ka veprim antikancerogjen, e gjithë kjo duke ju falenderuar koncentrimit të lartë të antioksidantëve.

Популарно изминативе 100 дена