Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Намирници богати со јод – минерал неопходен за правилно функционирање на тироидната жлезда

Објавено

на

  Познато е дека недостатокот на јод предизвикува сериозни здравствени проблеми, па затоа е важно да го внесуваме доволно преку исхраната.

  Јодот е минерал кој треба секојдневно да се внесува во организмот преку исхраната, бидејќи е неопходен за правилно функционирање на тироидната жлезда и влијае на производството на тироидните хормони кои играат важна улога во целото тело.

  Кога на телото му недостасува јод, оваа состојба предизвикува отекување на тироидната жлезда и болест наречена хипотироидизам. Симптомите вклучуваат замор, нагло зголемување на телесната тежина, отечено лице, главоболка, поспаност, депресивно расположение, низок крвен притисок, мускулна слабост, губење на косата и сува кожа.

  Храната што можете да ја јадете за да го зачувате целокупното здравје, а особено здравјето на тироидната жлезда, се доста достапни и тоа се следниве.

  Млечни производи

  Некои истражувања имаат покажано дека само една шолја млеко дневно може да ги задоволи дневните потреби на организмот за јод. Истото важи и за јогуртот, а исто така и за сирењето.

  Јодирана сол

  Една четвртина од лажичка јодирана сол содржи 71 mcg јод, што е половина од дневната потреба на телото за овој минерал. Сепак, таа сол содржи и натриум, кој може да биде лош за здравјето на бубрезите и крвниот притисок, па затоа е важно да се користи со претпазливост.

  Туна

  Освен што е богата со протеини, туната е нискокалорична, богата со јод, калиум, железо и витамин Б. Туната е добар извор на омега 3 масни киселини, што ја прави одлична храна за превенција од срцеви заболувања.

  Јајца

  Тие се одличен извор на протеини, здрави масти и совршена комбинација на витамини и минерали. Јодот е во жолчката.

  Суви сливи

  Сувите сливи се богати со влакна, витамини К и А, калиум и железо. Тие се и одличен извор на јод, па често им се препорачуваат на веганите за да го компензираат внесот на јод во организмот.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Македонијапред 1 час

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 2 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 14 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 17 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 18 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 19 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 20 часа

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 21 час

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 21 час

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 22 часа

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 23 часа

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Македонијапред 23 часа

  Се намалува цената на горивата

  Македонијапред 24 часа

  Почна исплатата на социјалната помош за јуни

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена